Вече е достъпен електронният сертификат за ваксиниране срещу COVID-19, съобщи министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. Всеки ваксиниран може да има достъп до сертификата си чрез електронен подпис, притежаван от около 200 хиляди души, или чрез личните си лекари - от 1 февруари. Личните лекари ще могат да разпечатат сертификата за ваксиниране.
За да няма злоупотреби с документа, са създадени няколко нива на сигурност. Сертификатът за ваксинация има QR код, чрез който се показва валидността му.
Достъпът до електронното медицинско досие, в което има данни за направени прегледи, изследвания, включително и сертификата за ваксинация срещу COVID-19, също е чрез електронен подпис. В досието е посочен и личният лекар на пациента, решения на ТЕЛК, издадени направления за прегледи, ваксини, прегледи при дентален лекар, резултати от изследвания, кръводарявания и др.
Резултатите от изследванията ще са достъпни за лекарите през техните информационни системи и няма да е необходимо пациентът да ги представя на хартия. В електронното досие няма да се нанасят данни със стара дата, от предишни прегледи, изследвания и др.
Пациентското досие е достъпно и чрез мобилен телефон.
Към края на март електронното направление ще бъде надградено и ще е възможно издаването на направления за всички диагностични процедури, извършвани в доболничната медицинска помощ.
Ръчно рисуваните дрехи са идея на твореца Нели Николова. С нейната страница „Усмивка в целофан“ , тя пресъздава красиви ръчно направени предмети, сред които и дрехи, които са много подходящ подарък за близките ни хора. „Ръчно рисуваните дрехи са за хора, които искат да изразят своя собствен стил. Рисувам най-вече цветя, но мога да нарисувам..
Фотографията за едни е хоби, за други - професия, но за всички, които се докосват до нея, е начин на себеизразяване. “Фотографията ми помага да се откъсна от ежедневието, от нашия свят. Завършила съм изобразително изкуство и съм рисувала страшно много”, разказва Антония Гласкова - фотограф и графичен дизайнер. Като начин на изразяване..
Духът на Българи е жив. Доказва го и пандемията – колко сме жилави, как се справяме в трудната здравна и икономическа ситуация. Днешният празник не е само в знамената, патриотичните песни и стихове. Духът и завета на старите българи, с които се гордеем, се носят в сърцата ни . Това отбеляза в студиото на Радио София Асен Павлов - главeн..
Фондация “Усмивка за Африка” продължава мисията си да помага на деца в Уганда да получат начално образование. На 1 март се състоя откриването на начално училище “Дуло” в град Зирубве, Уганда. Проектът е ръководен от Даниел Делибашев, основател на Фондация „Усмивка за Африка“, която се занимава с доброволческа дейност за деца и възрастни в Уганда..
Историческият парк , край Варна, отвори врати за новия си сезон с исторически представления за 3-ти март. “Събитията са един голям трамплин за българските творци, защото в условията на Covid-19 едни от най-пострадалите са именно творците. Започваме от 22, 23, 24 април 2021 г. със събитие, което е за автомобили, които са преобразени така, че да..
"Спортна среща" - предаване за спорта като философия и начин на живот, което предоставя на вниманието на слушателите интересни коментари и мнения за най-значимите спортни събития от изминалата седмица. В това издание: Допинг-скандалът в българското плуване; Мачът между ЦСКА и Лудогорец, завършил с победа на Лудогорец, катастрофата с Тайгър..
“Хората свързват 3 март и празникът със Шипка, но не се замислят в детайли за онези месеци на боеве. Габрово е градът, който в тези месеци помага на опълченците с дрехи, храни, вода и болнично лечение (в болница е превърната Априловската гимназия). Затова винаги, когато мога на 3 март или покрай честванията на Шипченската епопея през август,..