Как кризата се оказва нова възможност – именно за това е пример ИКИС СЛ. Българската инженерингова и производствена компания, работеща в сферата на осветлението и металните изделия, има изключително успешен бизнес до началото на пандемията. Когато тя настъпва обаче фирмата не само, че не затваря, а запазва си всичките служители, използва натрупания опит и концентрира усилията си в ново посока и в полза на обществото - производството на уреди за ултравиолетова дезинфекция (UV-C). Прави и дарения от UV-C лампите, които произвежда, на едни от големите болници в страната.
„Още с първите ограничения като противоепидемични мерки си казахме – или трябва да направим нещо, за да се развиваме, макар и в друга посока, или ще изгубим всичко, за което сме работили през последните 20 години“, разказа пред Радио София арх. Александър Чернодрински, който е съдружник в ИКИС СЛ заедно с Филип Шкембов и Кирил Сапунов.
Вземат нелеко бизнес решение, но то се оказва работещо. За около 40 дни са направили това, което в нормални условия би отнело 1,5 до 2 години.
Служителите повярвали и мотивирани поели по новата посока на развитие.
„Когато всички се отчайваха, ние намерихме нашата пътека, по която всички заедно тръгнахме. Заложихме наличния финансов ресурс – може би по най-добрия начин, и съхранихме всички работни места. Завъртяхме колелото, въпреки тежките условия“, допълва с известна гордост арх. Чернодрински.
От ИКИС СЛ се свързват с международна компания, сътрудничат си, печелят доверието ѝ и ползват ноу хау.
„Не сме ползвали мерки като 60/40. Рискувахме, инвестирахме и сега се радваме, че това, което правим дава усмивки на хората“, сподели специалистът.
Започнали са с уреди за болниците. Сега вече имат над 10 модела, които се ползват в общини, училища и на още много места.
Чуйте разговора на Катя Василева с арх. Чернодрински.
На 15 март ще очакваме отново да видим името на Мария Бакалова сред номинираните – този път за „Оскар“, анонсира кинокритикът Деян Статулов . Преди това обаче, на 11 март започва 25-ият София Филм Фест . Светила на световното кино, носители на Наградата на София, ще представят лично своите филми. Програмата включва филми на Тери..
БНР подготвя Green Deal Podcast. Това е проект, който се изпълнява от “Евранет+”, в партньорство с Германското радио и Полското национално радио. Ще бъдат изготвени 24 подкаста - достатъчно дълги и шарени, които ще говорят за т.нар. “зелена сделка”, но не по бюрократичния език на Брюксел, а през гледната точка на младите хора и това, което те..
Цветанка (Теа) Шопова работи като психотерапевт и психоаналитик в 18-ти район в Париж. Тя издава на български език една изключително полезна книга - “Седем ключа, за да събудим жизнената си сила” . Заминава за Франция, едва когато е на 19 години, но успява да се справи в чуждата държава и да стане психотерапевт. В книгата си тя разказва за седем..
Роденият в Париж композитор, пианист и писател Фредерик Шаслен идва в България и на 7 март излиза с диригентската си палка на сцената на Зала „България“. В концертната програма са предвидени: Симфония №38 “Пражка“ от Волфганг Амадеус Моцарт; Четири последни песни за сопран и оркестър от Рихард Щраус със солистка Мария..
Здравната система беше на изпит и на него не я „скъсаха“ . Здравеопазването в България по време на пандемията не се е променило, промени се очакването към системата, която по принцип се развива с бавно темпо. Така определи настоящата ситуация Деян Денев - директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в..
Двама от трима българи са с наднормено тегло или затлъстяване , а по този показател страната ни е на челни места както в статистиките на Европа, така и по света. Тревожните данни са от Световната здравна организация (СЗО) по повод Световния ден за борба със затлъстяването, който отбелязахме вчера. Хората със затлъстяване са в риск да се..
На 6 и 7и март над 60 от най-талантливите български творци на приложно изкуство ще се съберат на едно място за първото издание на „ Миш маш фест “ за тази година, съобщиха пред Радио София организаторите. „На любимата ни локация в парка "Заимов" ще съберем най-добрите творци в областта на приложното изкуство“, каза пред Радио София Левена..