Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огнян Траянов: ІТ бизнесът целенасочено инвестира в образованието

Снимка: ТехноЛогика

Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) връчи своите годишни награди в различни категории за принос в развитието на информационните и комуникационните технологии.

Десетата церемония се проведе онлайн под патронажа на президента Румен Радев.

Тази година за наградите се състезаваха 93 проекта в 7 категории.

Отличените са личности, институции и компании, които през 2020 г. показаха професионализъм и иновативност.

Награди заслужиха не само фирми с принос в ИКТ, но и пионерите, авангардните потребители на информационните технологии“, обърна внимание председателят на УС на БАИТ и изпълнителен директор на ТехноЛогика Огнян Траянов при гостуването си в Радио София.

В оспорваната категория „Младежка награда“ тази година са били представени прототипи или работещи разработки. Отличието получи 9-окласникът Радостин Чолаков от МГ „Акад. Кирил Попов“ от Пловдив с иновативния проект “АзБуки.ML”, целящ да направи използването на machine learning технологиите за обработка на естествен език лесно достъпни и широко използвани в българската ІТ индустрия. Разработката има връзка с областта, в която навремето е работил инж. Николай Илиев, първи председател на БАИТ и почетен изобретател, който получи наградата, под знака на 25-годишнината от създаването на организацията и приноса на асоциацията за развитието на ІТ индустрията в България.

„Коронавирусът ни постави маски, но от друга страна много маски паднаха. Ясно се видя кой какво изповядва и кой – само го проповядва“, образно допълни Огнян Траянов. – „Българските ІТ фирми показаха не само, че са в авангарда на обществото не само със своята иновативност, но и със социалната си ангажираност. Помогнахме и на медици, и на учители.“

Траянов обърна специално внимание на категория „Образователна награда“, в която победител е 10-окласникът Георги Германов от СПГЕ „Джон Атанасов“, който вече преподава роботика, електроника и 3D принтиране на ученици от І до VІІ клас.

БАИТ инвестира в образованието. Създадени са 300 видеоурока. В ход е програмата „ІТ бизнесът преподава“. ІТ грамотността не е важна само за бъдещите ІТ специалисти. Тя е необходима във всяка област, за пряка форма на професионална реализация, подчерта Огнян Траянов.

С него разговаря Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34