Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противоречивата и сложна съдба на книгата "Веда Словена"

Приета в началото с интерес, книгата е обявена за мистификация

Снимка: Издателство "Ракета"

Книгата “Веда Словена” излиза през 1874 година, когато е връхната точка на българското Възраждане. Тогава босненският археолог, етнограф и филантроп Стефан Веркович издава с помощта на българския учител Иван Гологанов първия том от сборника с български народни песни “Веда Словена”.

Още от самото начало "Веда Словена" има сложна съдба, защото първоначално книгата е приета с адмирации от европейската научна общност, но много скоро започват други течения, мнения и дискусии.  

На българския пазар вече може да се намери първото българско адаптирано издание на книгата, което е съставено от д-р Миглена Христозова и доц. д-р Константин Рангочев.

“Веда Словена” е заглавие, измислено от Стефан Веркович, разбира се, тъй като в първия том са вкарани езически песни, които разказват за движението на българите от едно място на друго място, пресичайки река Дунав. Да предположим от някои далечни северни простори към днешните земи на България”, обяснява доц. Константин Рангочев.

Книгата първоначално е приета с адмирации от европейската научна и интелектуална общност, но скоро е низвергната и принизена до нивото на преднамерена мистификация.

“Разбира се, причините могат да бъдат много, но за мен една от основните е геополитическият контекст, защото по това време (80-те години на XIX век) ние не сме субект на европейската и балканската история, ние сме обект - нас ни освобождават, нещо се случва с нас и ако ние излезем народ с песни, в които се пее за преселване от другата страна на Дунав в VI, VII, VIII век, т.е. песни на 1200 г. и един древен народ, не върви да го манипулираме”, казва доц. Рангочев.

Освен това в това време европейските народи като цяло търсят своята аргументация за европейско присъствие и се легитимират като такива. Неслучайно в съседната ни сръбска държава фолклорните песни, които издава Вук Караджич са издадени веднага и на френски език.

По думите му, ако е мистификация “Веда Словена, сме изправени пред парадокс - още в края на XIX век. чешкият славист Леополд Гайтлер казва, че този, който е сътворил това, трябва да е работил 25-30 години, да положи къртовски усилия, а песните са събрани за 2 години. Освен това трябва да се отговори и на въпроса може ли човек да сътвори нещо, което е различно от българската фолклорна култура, на която той е носител. 

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова и Боян Бочев в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново дъжд, температурата в София пада до около 11°

През страната ще премине студен атмосферен фронт. Ще бъде предимно облачно, съобщиха от НИМХ. Ще има валежи от дъжд, през деня – ще са повсеместни, в следобедните часове на много места придружени с гръмотевици. На отделни места, главно в планинските райони ще са значителни по количество. Има условия и за градушки. Ще духа слаб, през деня – умерен..

публикувано на 25.04.24 в 07:35

"Форум", 24.04.24: Накъде отива България след 9 юни?

Коментатори във "Форум" в сряда бяха д-р Любомир Стефанов - политолог и преподавател в Нов български университет и Мартин Димитров – рекламист, популярно лице с гражданска позиция по актуалните събития и процеси. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: -   Политическите акценти от деня -..

публикувано на 24.04.24 в 19:05

Добър 3,59 получава държавата в грижата за децата, според новия доклад на НМД

Националната мрежа за децата представи оценката от годишния доклад “Бележник – какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?” . Това е 13-о поред издание на мониторинговия доклад, който оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области: -   Благосъстояние на децата -   Семейна среда и алтернативни..

публикувано на 24.04.24 в 17:29

Благотворителен концерт и изложба "Христос Воскресе - светла радост донесе!"

В събота, 27 април, Лазаровден от 12.30 ч. пред новостроящия се храм "Св. Патриарх Евтимий" в Люлин в София ще се проведе празничен благотворителен Великденски концерт "Христос Воскресе - светла радост донесе!". Събитието е със специалното участие на Фолклорен ансамбъл "Българе", Калоферски гайдари и ученици. Концертът е кулминацията на..

публикувано на 24.04.24 в 15:17

България вероятно няма да отговори на инфлационния критерий за въвеждане на еврото от 1 януари 2025 г.

България вероятно няма да въведе еврото от 1 януари 2025 г. Пред БТА управителят на БНБ Димитър Радев каза, че по-вероятен сценарий за присъединяване към еврозоната е по-късно през 2025 година. Българската стопанска камара е била част от разширения състав на междуведомствената работна група – нефинансов сектор, чиято цел е била да подготви..

публикувано на 24.04.24 в 14:56
Снимки: divotvortsi.bg

На Дендрариума на Витоша се събират свидетели на събуждането на гората

В края на седмицата приключенците от "ДивоТворци" канят малки и големи да учат и да се забавляват на Витошкия Дендрариум и околните пътеки. Събитието на 27-28 април (събота и неделя, от 09:00 ч. до 16:30 ч.) е предназначено и за родители, и за деца, подчертават организаторите. Сред тях са Петър Будинов и Янко Морунов, които дадоха..

публикувано на 24.04.24 в 13:56