Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Христов и неговото бавно и осъзнато пътуване в Перу

“Концепцията за бавното пътуване се появи още през 80-те години, когато туризмът напредна и се превърна в следващата индустрия, която бе на път да затрие земята, защото много безразсъдно започна да се пътува”, казва Георги Христов - организатор на фестивал за документални филми и човешко развитие “Един нов свят”, както и на пътувания до различни точки по света. Автор на книгата “Душата ми на пътя”.

Според него комерсиалният туризъм не само вреди с транспорта който се използва, но и с промяната в местата, които са най-често посещавани.

“Загуби се автентичността на много места. Аз пътешествам от 25 години и мога да го кажа с абсолютна отговорност, че се загубиха безценни живи наследства”, допълва той и дава пример с вид костенурки от Филипините, които са изчезнали.

Бавното пътуване, фокусира вниманието не толкова към забележителностите, а позволява да се потопиш в културата и атмосферата. Дава възможност да се опознаят местните хора.
Този тип пътуване сблъсква и с препятствия, които пък позволяват на туриста да опознае повече себе си и възможностите и съзнанието си.

Той съветва, ако пътуването е само пет дни, то фокусът да е върху конкретно място, т.е. ако пътуваме са пет дни в Сицилия, то да обиколим Палермо, а не целия остров. Идеята е да се излезе извън резидентските части, които са и извън туристическия поток.

От десет години пътува до Перу с групи или самостоятелно, но през миналата година “пандемията” сбъдва мечтата му и той заживява в латиноамериканската страна. 

Пътешественикът ще разкаже на 9 май от 19.00 ч. в страницата "Виртуално пътешествие: Перу - бавно и осъзнато пътуване" за последното си приключение до мистично село на шамани в Северно Перу през февруари 2020 г., за свещените растения и за живота си в Две паралелни реалности. За опознаването на хората и ежедневната им култура като част от забележителностите на Перу, за небето над град Куско - столицата на инките, отделен квартал и удивиителен феномен.

Чуйте повече за бавното пътуване от разговора на Елена Пъневска с пътешественика Георги Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кое е доброто изкуство?

Какви са кражбите в изкуството и каква е ролята на AI? По темата говориха художникът Иван Мудов и неговата кураторка Бояна Джикова.Мудов отбеляза, че изкуственият интелект е "софтуер за кражба" и проблемът при него е, че не може да създаде контекст. Той може да събере различни парчета, да ги сглоби, но те "седят така празни в нищото". По думите им..

публикувано на 29.03.24 в 14:50

Лицата на фантастиката

Интересни факти за научната фантастика и фантазията разказа Жоро Пенчев. Той е редактор на едно от най-големите онлайн списания за фантастика у нас. Къде се намираме днес между фантастиката и фантазията? "Фантастиката има доста лица и ние я намираме навсякъде в света, в живота, в комуникацията помежду си. Тя има едно доста важно призвание -..

публикувано на 29.03.24 в 13:19

Изкуственият интелект и влиянието му върху живота на човека

Новите технологии и изкуственият интелект промениха света драстично през последните години. Хуманоидните роботи все повече се запътват към домовете на обикновените граждани в Китай, пише в своя статия Никола Папукчиев от HiComm. Пред Радио София той сподели как изкуственият интелект ще повлияе на живота ни от тук нататък. „Преди..

публикувано на 29.03.24 в 12:16

Джип избухна в пламъци в центъра на София

Инцидент в центъра на София – джип избухна в пламъци в района на площад "Руски паметник". Пожарът е възникнал тази сутрин, съобщиха очевидци на стихията, които качиха клип от пожара в социалните мрежи. Към момента няма данни за пострадали.  Очаквайте подробности!

публикувано на 29.03.24 в 10:08

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23

Работната седмица завършва със слънце и температура в София около 21°

Днес ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от западната четвърт, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишават - максималните ще са между 21° и 26°, в София – около 21°; минималните ще са предимно между 4° и 9°, малко по високи в Северозападна България, в София – около 5°. Над планините ще бъде предимно..

публикувано на 29.03.24 в 07:35