"Тези чести избори катализираха и други процеси. Очевидно от години не функциониращи политически и икономически структури, като повърхностите между тях започнаха да рухват, и това отваря за пореден път огромно предизвикателство пред това, което се прави. В този смисъл причините за това, все пак да стигнем до формирането на редовно правителство са достатъчно много и в крайна сметка политиците узряха за тях. Големият въпрос е, дали сега, през собствените си действия и между комуникацията, която тече между двата основи участника в това правителство, те ще могат да дадат основание на българските граждани за необходимостта това правителство да продължи да съществува", каза Панчугов.
Той отбеляза, че ако за избирателите е било най-важно да се унищожи противниковата политическа формация, тогава може да се говори за предателство. Но ако фокусираме вниманието върху това, че гласоподавателите имат очаквания свързани правенето на конкретна политика, тогава е много трудно да се говори за предателство.
"Ние трябва да си дадем сметка, че демокрацията винаги е била сложен механизъм за водене на разговори между различните групи в едно общество. Забравихме някак си това, покрай ожесточението и радикализацията на последните няколко години. Това, което се случва в момента е връщане на нормализацията на този процес", отбеляза той. Панчугов добави, че най-големият съюзник на това, което в момента се прави не са избирателите на политическите формации, а тези, които не са гласували и те могат да бъдат превърнати в поддръжници и съюзници на реформиращия процес, който предстои.
"Именно липсата на опит да се говори с тези пасивни участници в политическия разговор доведе и до толкова сложна поредица от избори, които всъщност изглеждаха предрешени и не дадоха достатъчно ясно мнозинство. Ако сега това се промени, то може да се превърне в много силен съюзник на политическата промяна, която българското общество очаква от 2020 година", отбеляза политологът.
Той добави, че времето, което ни очаква ще е турболентно, тъй като несигурността свързана със стабилното управление далеч не е изчезнала. Местните избори ще поставят тест за склонността на партиите да продължат тази договорка. Освен това ПП и ДБ ще бъдат срещу кандидатите на ГЕРБ, което няма как да не произведе напрежение в самата управленческа формула.
"Има твърде големи неясноти около напасването на политическата система към обществените отношения в България. Всъщност разминаването между двете продължава от няколко години и то в момента е в процес на изчистване. Докато това не се случи, вероятно ще видим доста сериозни предизвикателства пред българската политика", заключи Панчугов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..