Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Снимка: sofiaxxi.eu

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза, разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.?

Анализът е реализиран от общинското предприятие "Софияплан" съвместно с екип на Националния център за териториално развитие (НЦТР) под ръководството на арх. Стойчо Мотев, а трите прогнозни варианта са: реалистичен, оптимистичен и песимистичен, към 2030, 2040, 2050, за всяка възрастова група, както следва: от 0 до 2 г., от 3 до 6 г., от 7 до 14 г., от 15 до 18 г., от 19 до 65 г. и над 65 г.

Демографското развитие е представено към териториите на градоустройствените единици (ГЕ), на които е разделена Столичната община за нуждите на планирането. За целите на прогнозата, градоустройствените единици са типологизирани в следните категории: в централна градска част, в жилищни комплекси, в квартали, в промишлени зони, в паркове, в села и техните части, в градове и техните части, в друга обитавана среда.

Отправна точка за направения анализ е демографската прогноза за развитие на Област София - Столична община, публикувана от Националния статистически институт (НСИ). Според нея, към 2050 г., населението на Столичната община (1 256 513) ще бъде с 1,4% по-малко от установеното с преброяването от 2021 г. (1 274 290). В числово изражение, според нея общинското население ще намалее със 17 777 човека.

Прогнозата на НЦТР е направена в рамка от допускания за влияние на геополитическите фактори и на регионалната политика на страната, както и въз основа на експертни допускания за механичния прираст на населението, промените във възрастовата структура и факторите за урбанистично развитие във всяка градоустройствена единица. Тя обхваща само постоянното население на общината и ще служи за планиране на социалната инфраструктура на общината.

Реалистичната прогноза, сочи тенденция към нарастване на населението на Столичната община, макар и съвсем умерено. Към 2050 г. тя определя увеличение на населението в общината с близо 11,8 хиляди души. Това означава нарастване с около 0,9% за периода, дължащо се основно на прогнозното нарастване на кварталите и селата. Всички останали типове градоустройствени единици са с общо прогнозно намаляване.

Ще се развива ли София, ще се подобрява ли инфраструктурата ѝ, кои са най-належащите за решаване проблеми, за да се изпълни Прогнозния план, коментира социолога Невена Германова, част от екипа на общинското предприятие "Софияплан". Тя посочи, че актуализираното проучване стъпва на данните от последното Преброяване.

"В момента, в който от НСИ направиха преброяването, поискахме актуални данни от тях. Иновативното на това проучване е, че то се прави в много малък мащаб, тъй като работим с градоустройствени единици, които са с размера на един софийски квартал. За нас беше изключително важно, за целите на планирането да имаме информация към този мащаб, тъй като НСИ дава информация и разработва прогнози за територията на София-град и на цялата Община, а за целите на планирането ние трябваше да смъкнем нивото."

Демографската прогноза засяга само постоянното население на територията та Столичната община, тоест, хората , които са регистрирани на тази територия, уточни социолога и допълни:

"За нас, които трябва да планираме града, беше важно да знаем броя на децата и на възрастните хора, тъй като демографската прогноза обхваща различни възрастови групи, за да можем да планираме социалната инфраструктура, използваме изследването като основа, за да можем да  оценим нуждите на Столичната община от социална инфраструктура."

По думите ѝ, за да се направи оценка какво ще бъде натоварването на града по отношение на транспорт, инженерна инфраструктура и нуждата от канализация, нужно е да се направи друго изследване, свързано с натоварването и ежедневните пътувания на хора към Столичната община, тъй като споменатите цифри засягат единствено постоянното население на града.

Снимка: Софияплан

Може ли да се направи реалистична прогноза за 24 години напред? (до 2050 г.)?

"Всяка една прогноза е условна и тя е направена към този момент. В изследването уточняваме, че при някакви резки социални и политически, включително и геополитически трансформации, трябва отново да бъде направено такова изследване, тоест цифрите са валидни за настоящата ситуация, при ограничения на прогнозирането, тъй като  боравим с текуща информация", поясни Невена Германова.

Отчитат ли се различните финансови икономически и дори военни заплахи, които могат да повлияят на демографските тенденции в годините напред?

"До момента в който е направена демографската прогноза, тя ги отчита, тъй като вече изтече близо година, откакто направихме самото изследване, то обхваща и геополитическата ситуация отпреди половин година е отчетена в тези цифри. Тя разкри, че има леко разминаване с прогнозата на НСИ, тъй като освен демографските фактори и класическата методология, по която НСИ оценява развитието на населението, на "Софияплан" вкарва и една урбанистична оценка за развитието на Столичната община.

Още подробности по темата, чуйте от разговора на Данаил Конов и Невена Николова в звуковия файл.

  • Невена Германова завършва бакалавърска програма по Социология в СУ “Св. Климент Охридски”, след това прави магистратура по Градски изследвания в катедра Социология. Била е част от на Изследователски център по социални науки, от екипа на Сдружение “ИГРАД – изследвания и дизайн в града”. През последните години участва като експерт–изследовател в интердисциплинарни проекти на Съюза на урбанистите в България, УНИЦЕФ, фондация ЕкоОбщност, Фондация за хуманитарни и социални изследвания. В екипа на Софияплан е от април 2018 г.  като социолог, специализиран в градските изследвания.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.03.25: Популизъм ли е идеята за държавните магазини в пощите?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политолозите Марая Цветкова и Теодор Славев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Държавните магазини в пощите - Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" няма да подкрепят вот на недоверие към правителството "Желязков" сега - Статукво и..

публикувано на 25.03.25 в 19:04

Гражданите на Копривщица получиха информация за ремонтите в града

Както ви разказахме в Ритъма на столицата, вчера в Копривщица се проведе гражданско обсъждане с представители на районната администрация. На срещата се обсъдиха актуалните проблеми за града-музей, отнасящи се до продължаващия ремонт на водопреносната и канализационната мрежа. Беше обсъдено и предстоящото асфалтиране на западната част на основната..

публикувано на 25.03.25 в 18:00

Лагер за деца от 7 до 11 години се организира за втора поредна година в Ботаническата градина на БАН

Детски лагер се организира и тази година в Ботаническата градина на БАН, в подножието на Витоша. За него разказа Антония Чиликова при гостуването си в предаването “Добър вечер, София.“ “Днес съвременните деца се справят без никакви проблеми с технологиите, но постепенно губят връзка с природата. Рядко имат възможност не само да бъдат..

публикувано на 25.03.25 в 17:16

Туристическият сектор е подготвен за въвеждането на еврото у нас

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 25.03.25 в 17:05

Фондация "BCause" даде старт на програмата "Капка по капка"

Фондация "BCause“ даде старт на програмата "Капка по капка“, която ще финансира проекти на неправителствени организации и общини в периода 2025 – 2028 година, насочени към подобряване на достъпа до питейна вода. По данни на фондацията през лятото на 2024 г., 420 хиляди души бяха с обявен режим на водоснабдяването в техните населени места...

публикувано на 25.03.25 в 16:15
Кадър от предишно премахване на незаконни постройки в район Илинден

Роми в "Захарна фабрика" - ще се премахват ли домовете ни?

Ще има ли още разрушени ромски домове в квартал "Захарна фабрика" и къде ще живеят оставащите без дом? Сред местните хора се говори, че това ще се случи на 28 март и 10 април . "Една трета от махалата е разрушена през 2019 г. Тогава за първи път започнахме да работим на терен със семействата и децата. Знаем колко е силно въздействието на такова..

публикувано на 25.03.25 в 15:50
Все повече ще се разчита на камери, които разчитат автомобилните номера

С 22% по-малко са убитите по софийските улици

През миналата година жертвите от пътни инциденти в София са намалели с 22%. За първи път сред тях няма дете , посочи кметът Васил Терзиев след среща с ръководството на СДВР. Двете страни са набелязали целите за 2025 г., сред които е видеонаблюдението, сигурността около училищата и незаконните сметища . Зам.- директорът на СДВР старши..

публикувано на 25.03.25 в 15:38