Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три жени говорят за "Три сестри"

Снимка: Арт Къща

В предаването “Добър вечер, София“ гостуват две забележителни жени -  д-р Багряна Попова – дългогодишен преподавател по театрално изкуство, която от много време живее и работи в Австралия, многократно отличавана с номинации и награди за своята режисьорска работа. Посрещнахме и Валерия Вълчева, която е режисьор на спектакъла “Три сестри“, който вече имаше своята премиера в началото на тази седмица.

"Всъщност, ритуалната дата, заради която направихме премиерата, беше 2 март, защото тази година на тази дата се падна Сирница, в християнския календар известна още като Прошка, Заговезни, има и други названия. На този ден се случват второ и трето действие на Пиесата по Антон Павлович Чехов “Три сестри“, разкри режисьорът Валерия Вълчева, която всъщност е автор и на драматургичния вариант, на превода и режисурата на представлението, както и на сценографията.

"Ние играем в къща. Което е естествената среда на този спектакъл, защото действието,  според Чехов, се развива в къщата на трите сестри, така че бяха добавени само сценографски елементи към къщата. В момента това е Арт Къща в София,  едно гостоприемно място, където за наша радост бяхме поканени да направим този спектакъл. Що се отнася до концепцията, поканена е и публиката да бъде заедно с артистите в естествения декор на спектакъла", посочи тя. И допълни:

"Каним нашата публика в част от действието, да разгледа, да влезе в стаите на всяка една от сестрите и след това ги съсредоточаваме в хола, но действието продължава навсякъде, те чуват звуци от другите стаи и могат да си представят как изглеждат, когато вече не са в тях".

Целта на екипа в поставянето на пиесата "Три сестри" е да надскочи клишетата, представяйки я на публиката по един разчупен, естествен начин.
На сцената дори липсва добре познатият за онова време  руски самовар.

Д-р Багряна Попова – ментор на творческа лаборатория Драма Лаб, която пък през март ще представи различни от театралните разновидности на интерпретации, приветства режисьорското решение за спектакъла.

“Много е хубаво и е чудесно съвпадение. От 2014 година в Австралия по този начин представям пиесата “Вуйчо Ваньо“. Поставяла съм и “Чайка“ и това наистина е вълшебно, защото по този начин публиката влиза в живота на пиесата и няма разделение между актьори, персонажи и публика. Човек изживява пиесата по съвсем друг начин, непринудено, живо".

Попова разказа, че мястото, което е свързано с Драма Лаб, неведнъж е било сцена на театрални импровизации.

"През 2023 година, репетирахме една седмица „Вуйчо Ваньо в Кривина“ - проект, който поставих в родното село на баща ми до Дунава, с копродуцент Емона Илиева и Николина Харизанова – председател на Арт Къщата – място заредено с хубава творческа енергия и потенциал, за така наречения имърсив театър", сподели тя.

Как животът я е отвел в Австралия едва 8-годишна?
"Цялото ми образование от трети клас нататък премина в Австралия. Там се определих като човек на изкуството, влязох в академия, завърших и цялата ми кариера е протекла там, с една шепа прекрасни изключения тук, в България, където съм имала възможност да работя с чудесни колеги артисти  - Възкресия Вихърова, Валентин Ганев, Петя Миладинова, доц. Ася Иванова – много прекрасни, чудесни хора.  В продължение на над 30 години професионална работа, само няколко проекта съм реализирала в България“, коментира Багряна Попова.

  • Драма лабораториите, които тя ръководи, са насочени най вече към актьорите.
    През март ателиетата са свързани и протичат в два модула, единият от които е наречен “Интимни монолози“, а другият - “Създаване на собствено соло“.

Още подробности за различните творчески особености в имърсив театъра чуйте в разговора на Яна Спиридонова с двете дами.

Снимка Роман Михайлов

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.03.25: Възможна ли е децентрализация в София?

Коментатори във "Форум" тази седмица са гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Децентрализация в София – възможна ли е? - Правомощията на районните кметове - Има ли гражданско общество в България – какво ни обединява? - Местните..

публикувано на 19.03.25 в 19:17
Съдовете са с обем до 740 л. и са лесни за сглобяване и употреба

Столичната община дава 2000 компостера за домакинства от цяла София

Столичната община достави на районните администрации 2000 компостера за домакинства от цяла София. Те са част от инициативата на администрацията „Компостирай вкъщи“ и се раздават на домакинствата, които предварително са заявили желание, съобщават от Столичната община. С това общият брой на компостерите за домашно ползване по програмата стават над 14..

публикувано на 19.03.25 в 19:06

Доц. Стефка Крумова: Няма място за притеснение, морбили е под засилен надзор в страната ни

През 2024 г. случаите на морбили в Европа са се удвоили като достигат 25-годишен връх, съобщи преди дни Световната здравна организация. Пред Радио София доц. Стефка Крумова - ръководител на Националната референтна лаборатория по морбили, паротит и рубеола към НЦЗПБ обясни, че заболелите в Европа, за които СЗО съобщава, са над 32 000 души за..

публикувано на 19.03.25 в 17:49
Д-р инж. Димитър Белелиев

"Energy of tomorrow" - решения за енергийна ефективност и зелена енергия

Фокус върху решения за енергийна ефективност, зелена енергия и алтернативни форми на енергийно захранване, поставя специализираната конференция „Energy of tomorrow“. Участниците в нея - представители на държавни институции, на академичната общност и бизнес организации, очертават основните характеристики на енергийния пазар и кога той ще бъде..

публикувано на 19.03.25 в 16:44
Симеон Генов е съосновател и управител на CBD Seed Europe

Българска компания е лидер на пазара на регистрираните иновативни сортове коноп

През последните седем години сме се утвърдили като лидер на пазара за регистрацията на иновативни сортове коноп, чието начало е от САЩ, където тази индустрия стартира. В Европа се движим с около 10 г. назад. Ние от там намерихме тези иновативни сортове и закупихме правата за тях. В България през Изпълнителна агенция за сортови изпитвания, апробация и..

публикувано на 19.03.25 в 16:28

Адв. Иван Енев: Само промени в Наказателния кодекс не са достатъчни за ограничаването на зверства над животни

В голяма част от българските градове през последните дни се проведоха редица протести срещу насилието над животни. За промяна в законодателството, по-високи присъди и справедливост, настояват протестиращите. Пред Радио София адвокат Иван Енев коментира, че проблемът с насилието на животни се неглижира от законодателя. "Не се обръща..

публикувано на 19.03.25 в 15:48

Васил Терзиев: Проблем с депото в столичния завод за отпадъци няма

Днес в Столичната община се проведе извънреден брифинг свързан с управлението на отпадъците в столицата. На него присъстваха кметът Васил Терзиев, заместник-кметът по направление "Зелена система и екология“ Надежда Бобчева, директорът на завода за отпадъци Николай Савов, представители от групата на Продължаваме Промяната - Демократична България,..

публикувано на 19.03.25 в 14:57