Идващата пролет вече се усеща, парковете и градините стават все по-примамливи за разходка, но трябва да знаем, че един малък враг дебне в тревата и срещата с него може да донесе дълготрайни и негативни последствия за нас и здравето ни.
Става въпрос за кърлежите.
"Този враг е многоброен и много гладен. Кърлежите пият кръв на 6 месеца, със затоплянето за тях е въпрос на живот и смърт да намерят гостоприемник. Те се привличат от човешката топлина и от отделяния от нас въглероден двуокис. Не всички от тях носят зараза, но трябва да сме внимателни – ухапването от тях не е безобидно", подчерта проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Пръскането на тревните площи се прави с цел да се ограничи тяхната популация. Но е важно и тревата да се коси, подчерта експертът.
Има репеленти наистина, но най-доброто предпазване е като не навлизаме в терени, потенциално населени с кърлежи. Ако все пак влизаме в такива площи, да намаляваме откритите части на тялото, а като излезем – да оглеждаме добре за забити кръвосмучещи паразити. Те хапят така, че може и да не усетим. Могат да ни заразят с лаймска болест или марсилска треска.
В аптеките продават комплекти за вадене на кърлеж, но най-добре е да се доверим на медицинско лице.
Коментатори във "Форум" тази седмица са гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Децентрализация в София – възможна ли е? - Правомощията на районните кметове - Има ли гражданско общество в България – какво ни обединява? - Местните..
Столичната община достави на районните администрации 2000 компостера за домакинства от цяла София. Те са част от инициативата на администрацията „Компостирай вкъщи“ и се раздават на домакинствата, които предварително са заявили желание, съобщават от Столичната община. С това общият брой на компостерите за домашно ползване по програмата стават над 14..
През 2024 г. случаите на морбили в Европа са се удвоили като достигат 25-годишен връх, съобщи преди дни Световната здравна организация. Пред Радио София доц. Стефка Крумова - ръководител на Националната референтна лаборатория по морбили, паротит и рубеола към НЦЗПБ обясни, че заболелите в Европа, за които СЗО съобщава, са над 32 000 души за..
Фокус върху решения за енергийна ефективност, зелена енергия и алтернативни форми на енергийно захранване, поставя специализираната конференция „Energy of tomorrow“. Участниците в нея - представители на държавни институции, на академичната общност и бизнес организации, очертават основните характеристики на енергийния пазар и кога той ще бъде..
През последните седем години сме се утвърдили като лидер на пазара за регистрацията на иновативни сортове коноп, чието начало е от САЩ, където тази индустрия стартира. В Европа се движим с около 10 г. назад. Ние от там намерихме тези иновативни сортове и закупихме правата за тях. В България през Изпълнителна агенция за сортови изпитвания, апробация и..
В голяма част от българските градове през последните дни се проведоха редица протести срещу насилието над животни. За промяна в законодателството, по-високи присъди и справедливост, настояват протестиращите. Пред Радио София адвокат Иван Енев коментира, че проблемът с насилието на животни се неглижира от законодателя. "Не се обръща..
Днес в Столичната община се проведе извънреден брифинг свързан с управлението на отпадъците в столицата. На него присъстваха кметът Васил Терзиев, заместник-кметът по направление "Зелена система и екология“ Надежда Бобчева, директорът на завода за отпадъци Николай Савов, представители от групата на Продължаваме Промяната - Демократична България,..