Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Мартин Хендри: Вселената се превърна в наша лаборатория

| обновено на 29.03.25 в 11:39
Проф. Мартин Хендри
Снимка: радио София

Гравитационните вълни и науката зад тях - те са флуктуации в самото пространство-време, предизвикани от ускоряването на масивни обекти като черни дупки или неутронни звезди. Тези вълни се разпространяват със скоростта на светлината и носят информация за събития, които не могат да бъдат наблюдавани по друг начин. : Проф. Мартин Хендри е преподавател по гравитационна астрофизика и космология в Университета на Глазгоу - ето какво е важно да запомним от разговор със специалист като него:

"По-вълнуващи са нещата, за които знаем, че не знаем. Открихме гравитационните вълни по-рано, отколкото очаквахме. От около 100 години знаем, че гравитационните вълни би трябвало да съществуват. Отне ни цял век, за да ги засечем. Но дори преди да ги открием, усилено обмисляхме какво бихме научили, ако можем да ги регистрираме.

Докато се подготвяхме за първите засичания, осъзнахме, че за да произведат гравитационни вълни, които можем да доловим, са нужни много мощни космически събития с изключително силна гравитация. Не просто планети, които се сблъскват, а огромни и плътни звезди – неутронни звезди или дори черни дупки, които се сблъскват помежду си. Така на практика Вселената се превърна в наша лаборатория. 

През август 2017 г. регистрирахме сблъсък НЕ на две черни дупки, а на две неутронни звезди. Разбрахме това по гравитационно-вълновия сигнал, който ни даде информация за масите им. Но още по-важното е, че при сблъсък на неутронни звезди се излъчва и светлина. И ние видяхме това събитие в целия електромагнитен спектър. За първи път наблюдавахме едно и също явление едновременно чрез гравитационни вълни и чрез светлината.

Като студент измервах размерите на Вселената. И през цялото време съществува този парадокс: колкото повече научаваме, толкова по-малко разбираме. Вселената не просто се разширява – тя дори ускорява своето разширяване, а ние не знаем защо. Основното, което липсва, е обяснението за това ускорение. Надяваме се, че гравитационните вълни ще успеят да ни дадат отговор, но все още е много рано за това."

Защо е важно да обясняваме на разбираем език науката и има ли общо споделянето ѝ с Моцарт и Леонардо - в звуковия файл.

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Сточна гара

Здравко Петров от "Исторически маршрути" разказва историята на Сточна гара, а и на Централна гара. Какво налага строежа ѝ в края на 20-те и какво е интересното на сградата ѝ? Как повлиява тя на околните квартали, както и новопостроената гара Подуене? Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" пък говори за т.н. "Вехтошарски пазар". Коя е тя..

публикувано на 14.06.25 в 16:00
Лондонското евангелие

Адресите на любовта - цар Иван Александър и еврейката Сара

Коя в действителност е главната героиня от Вазовата пиеса “Към пропаст”. Наистина ли любовта на цар Иван Александър към еврейката Сара му е повлияла толкова пагубно, че той губи държавническия си разсъдък? Бракът им е  възприеман и оценяван като безпрецедентен случай в династичната история на България и Средновековна Европа. Всъщност това  е една от..

публикувано на 14.06.25 в 14:00

България като остров на надежда и възможност

Мобилното студио на Радиокафе е на събитието " България на пет океана " - в ИЕЦ от 11 до 17:30: Започваме с Валерия Джукич , оперативен директор и модератор на образователен панел: "Борим се страната да стане по-добро място за стартъпи, дълбоко сме убедени в това. Фалирали сме много компании - без грешката няма как да се научиш. Има възможности..

публикувано на 14.06.25 в 09:52
Техеран, 13 юни 2025 г.

"Форум", 13.06.25: Напрежението в Близкия Изток нараства

Тази седмица в предаването "Форум", темите от деня коментират арх. Веселин Алексиев и адв. Деян Драгиев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, темите, които дискутираха днес, бяха: - Нападенията на Израел в Иран - Включване на Младен Петков от САЩ - Комисията по транспорт отхвърли предложението да се забрани движението на електирчески тротинетки по..

публикувано на 13.06.25 в 19:05

ЦГМ обновява маркировката в зоните за платено паркиране

Центърът за градска мобилност извършва обновяване на маркировката в зоните за почасово платено паркиране, за да осигури по-добра организация и безопасност на движението, съобщават от ЦГМ.През последните дни е освежена маркировката по много улици в следните участъци: Подзона 10 Паркинг "НДК", паркинг "Шандор Петьофи", ул. „Христо Стамболски“, ул...

публикувано на 13.06.25 в 18:29

Седмицата в САЩ: Реакция след нападенията на Израел в Иран

Водещият акцент в световен план днес са нападенията на Израел в Иран. Израел казват, че целта е да се разруши ядрената инфраструктура, заводите за балистични ракети и да се нанесе удар по военните им възможности. Това стана малко след като американският президент Доналд Тръмп призова Израел да не нанася удари по Иран. Първите коментари от Щатите бяха..

публикувано на 13.06.25 в 18:19
Александър Джоганов

Изкуственият интелект среща поп арт-а

На 13 юни 2025 г. откриваме изложбата "PO POP - в света на дигиталния Уорхол", където изкуствен интелект прелива класическия стил на Анди Уорхол с нотка на бъдещето. “Идеята за изложбата и да бъде точно Анди Уорхол беше на арт клуба “PO POP”. Когато говорихме за това, че правим картини с изкуствен интелект, те казаха, че им е супер интересно и поискаха..

публикувано на 13.06.25 в 17:24