Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви":
"Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея, да не кажа настояване, се опитах да направим справка в Истанбул. Така се осветлиха много от белите петна в историята на града - включително около създаването ѝ, нещата доскоро не бяха много ясни.
В 1614 е първото споменаване на Копривщица със 127 християнски домакинства - доста далеч след легендите за основаване веднага след падането на Второто българско царство от избягали търновски боляри. Новите находки променят и други легенди.
В работата ни с новооткритите документи се откри Куюм тепе - второ селище с почти еднакъв брой жители с тези в Копривщица. Оттам са повечето имена, останали в днешни времена като копривщенски фамилии. Може би са били две махали, които са се обединили. Но документите са откъслечни. Доказват значението на скотовъдството в Копривщица за империята, как копривщенци са натрупали богатства."
Още за документите и посягането към правата на селището - в първия звуков файл.
Продължението е отново със Светлана Мухова:
"Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът е бил задължителен за реформите, които се провеждат в империята.
Най-голям брой деца работят в терзийския занаят (подробности в звуковия файл). Различното в онова време децата са участвали в издръжката на семейството, били са търпеливи и са полагали усилия. Било им е увлекателно, като родителите им са ги водили на търговия навън. Това е било стимулиращо образованието - почти всички момчета посещават училище.
Загадките около Хлътевия род (родът на Бенковски) стават все по-малко."
Колко са махалите и броя на домакинствата и какво отразяват описа и "Землеописанието" на Константин Фотинов - във втория звуков файл.
Движението на част от градския транспорт в София ще бъде променено заради строителните дейности в участъка от локалното платно на бул. “Цариградско шосе“ в ж.к. “Младост“, съобщават от Столична община. Затваря се за движение, включително и за превозните средства на градския транспорт, цялото локално платно на бул.”Цариградско шосе“ от ул. “Владимир..
Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..