Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главният архитект на София не разреши строителството на 215-метровата сграда на бул. "Черни връх"

Снимка: Ани Петрова
Със заповед главният архитект на София арх. Богдана Панайотова отказа да съгласува и одобри идеен инвестиционен проект и да издаде разрешение за строеж на многофункционална сграда с офиси и жилища в района на бул. "Черни връх", местност “Кръстова вада“ в район „Триадица“, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.

“С встъпването си в длъжност инициирах пълна проверка на законосъобразността на издадените до момента административни актове, включително одобреният от Столичен общински съвет през 2017 г. подробен устройствен план. Успоредно с това наредих проверка на съответствието на внесения за съгласуване и одобрение проект и искането за издаване на разрешение за строеж”, заяви главният архитект на София.

Арх. Панайотова уточни, че проверката е включвала анализ на съответствието на проекта за сграда с предвижданията на подробния устройствен план, с правилата и нормативите по устройство на територията, с изискванията към строежите съгласно нормативните актове за функционалност, транспортна достъпност, опазване на околната среда и здравната защита, както и за взаимната съгласуваност между отделните части на проекта.

Наличието дори на само едно несъответствие на инвестиционния проект може да бъде прието като основание за отказ за съгласуването му.

“Внесеният идеен инвестиционен проект не отговаря на необходимите изисквания за съгласуване, одобрение и издаване на разрешение за строеж. Установихме няколко несъответствия. Транспортният анализ не доказва категорично възможността за реализация на предвиденото застрояване и не съответства на пропускателната способност на уличната мрежа в момента.

Освен това броят на осигурените паркоместа не отговаря на изискванията на чл. 43 от ЗУТ и Наредбата за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии. На последно място представените силуети на сградата не съответстват на одобрения от СОС работен устройствен план (РУП)”, заяви арх. Панайотова.

В момента експерти от Направление "Архитектура и градоустройство" проверяват законосъобразността на Решението на СОС от 2017 г. за одобряване на ПУП. Резултатите от тази проверка и последващите действия ще бъдат обявени публично.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обсъждат създаването на пешеходен мост между частите на Южния парк

Обществено обсъждане на „Проект за подробен устройствен план /ПУП/ - изменение на план за улична регулация – за създаване на пешеходна връзка между УПИ I-за парк, кв.187а, в Южен парк, и алея между кв.1 и кв.3 на Южен парк – II обявиха от район "Триадица". Обсъждането ще е на 22.05.2025 г. от 18.00 ч. в Южен парк III част, фонтан, вход откъм бул...

публикувано на 19.05.25 в 14:43
Кметът на София Васил Терзиев и вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов (вдясно).

Блокадата на градския транспорт остава, събират се подписи за безсрочна стачка и спиране на метрото

Блокадата на градския транспорт в София остава, а протестиращите събират и подписка за безсрочна ефективна стачка, включително в метрото.  Това обявиха синдикалисти, след срещата си с кмета Васил Терзиев. И двете преговарящи страни не отстъпват от исканията си. "Три часа водихме разговори, но не и преговори. Това е причината, поради..

публикувано на 19.05.25 в 11:37
Кметът на София Васил Терзиев.

Няма да оставим децата да платят сметката за липсата на градски транспорт

Няма да оставим децата да платят сметката за липсата на градски транспорт. Това заяви кметът Васил Терзиев, цитиран от БГНЕС. " За зрелостните изпити сме направили анализ колко деца са имали проблеми да стигнат до училище, когато нямаше транспорт. Работи се много тясно с МОН, направен е план и всички деца ще бъдат извозени. Няма да оставим децата да..

публикувано на 19.05.25 в 08:34

Ще бъде ли прекратено сметоизвозването в 8 района на София?

През днешния ден ще стане ясно дали ще бъде прекратено сметоизвозването в 8 района на София - "Люлин", "Красно село", "Илинден", "Надежда", "Сердика", "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне", съобщава БГНЕС. Няколко дни по-рано фирмите "Зауба" и "Грийн партнърс - БКС" заявиха, че спират сметоизвозването, поради неизплатени 9 млн. лв. от Столичната община...

публикувано на 19.05.25 в 08:08

Продължава стачката на работещите в столичния градски транспорт

В понеделник продължава стачката на работещите в системата на градския транспорт в столицата, съобщава БГНЕС. Ще се движи само метрото по разписанията си за делнични дни. В неделя кметът Васил Терзиев обяви, че е поканил представители на протестиращите работници в 8.00 ч. в сградата на общината, за да започнат преговорите. Кметът, обаче, е..

публикувано на 19.05.25 в 07:35
Кметът на София Васил Терзиев.

Кметът Терзиев е готов на преговори, ако се вдигне транспортната стачка

Към този момент не е възможно да се отворят бус лентите в София за пътните превозни средства, за да се намали трафика, който се образува заради липсата на градски транспорт. Няма да може да се използват безплатно и платената синя и зелена зона за паркиране в центъра на града. Ще се търси начин за компенсиране на пътниците, които са си купили..

публикувано на 16.05.25 в 19:36
ЦСКА София

Все пак, ще има метростанция с името "СК ЦСКА"

Бъдещата метростанция на кръстовището между булевардите "Шипченски проход“ и "Асен Йорданов“ ще носи името "СК ЦСКА". Решението бе подкрепено от 31 съветници на днешната сесия на Столичния общински съвет. Първоначално беше гласувано метростанцията да се казва “Шипченски проход“, но по настояване на кмета Васил Терзиев решението беше върнато за ново..

публикувано на 16.05.25 в 18:28