Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцьорът Доън Сонг - едно момче от Южна Корея с мечта за България

В "Добър вечер, София" той разказа за своято мечта

Доън Сонг показва движенията на групата
Снимка: Личен архив

Гост в предаването “Добър вечер, София“ беше Доън Сонг - скромен и талантлив млад мъж, роден в далечната Южна Корея - танцьор, хореограф и преподавател по хип-хоп и К-pop.

  Той е обиколил над 25 държави, сред които Германия, Франция, Съединени Щати, Португалия, Турция и др., но избира да живее в България, след като напуска Южна Корея. Защо и как е направил своя избор, разказа ни самият Доуън Сонг  Поговорихме  и за кариерата му на хореограф и преподавател, както и за това – каква е мечтата му!

"За първи път дойдох тук миналата година през март, като доброволец. Членувам в неправителствена организация, която е в помощ на младите хора в Южна Корея и България. Организацията има за цел културен обмен. Направихме няколко големи събития в София, работихме в продължение на година, колкото е продължителността на доброволческата програма", разказа Доън Сонг.

През тази една година е успял да посети и други държави...

"...Но когато отново се върнах в България си казах - О, това е вече толкова познато за мен, а като добавим и всички красиви гледки, които има тук. Спокойствието и нагласата на хората, освен това и нрава на младите хора. Аз работя с много млади доброволци от България. Всичко това ме кара да чувствам страната ви като своя родина, дори повече отколкото Корея", обясни кореецът.

В края на доброволческата програма, Доън Сонг е трябвало да вземе решение - дали да се завърне в Южна Корея или да продължи да живее в България.

"Реших да живея тук, защото в Корея нямаше как да се чувствам по-щастлив, отколкото съм тук, в тази страна. След това започнах и своята танцова кариера", посочи Доуън Сунг и допълни: "Вече го реших в съзнанието си - ще живея тук, до край на живота си"

Много му харесва природата на България и спокойния нрав на българите.

Той е доста популярен сред българската K-Pop общност, освен това е брилянтен танцьор. Ясно е, че зад тези умения се крие усърден труд.

"Когато бях дете, обичах да танцувам, но нищо професионално - ходих на училище, танцувах в свободното си време и нищо повече. Когато навърших осемнадесет, в гимназията за първи път имах възможност да танцувам на някакво събитие, дори не си спомням какво беше то, но бях на сцената. Беше много вълнуващо, всички ръкопляскаха, викаха и усещах, че това ме кара да се чувствам много специален", спомни си Сонг.

След 18-ата си година започва да танцува с приятелите си, просто за хоби. Но не танцува K-Pop поради това, че в Южна Корея този танц е заклеймен.

"Затова по онова време танцувах хип-хоп, правех хореографии - самостоятелни, както и такива с приятелите ми. Дори имахме участия, понякога на големи сцени с публика от по три хиляди души", продължава разказа си Сонг.

Когато започва да преподава танци в България, разбира че много млади хора, харесват K-Pop и корейската култура като цяло.

"Оттогава имам идеята за създаване на специално танцувално студио за K-Pop обществото тук, в София. Естествено, не искам да ограничавам цялото общество в едно студио, но все пак съм кореец, искам нашето си място", сподели той.

Благодарен е за своята работа като преподавател.

"Не беше лесно. В началото нямах приятели тук. Не знаех как да започна и затова стартирах с клипчета - снимах танци и просто ги качвах. Това ме караше да се чувствам свободен. Правя го и до ден днешен."
В социалните мрежи на Радио София може да видите водещият Крис Илиев и Доън Сонг във вихъра на танца.

Съкровената  мечта младият кореец е свързана с младите хора на България.
 В какво се изразява тя - чуйте в разговора на Крис Илиев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54