Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението.
Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на жилище, автомобил, дрехи и дори обувки.
Основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът, дори пола (жените по-често са под линията на бедност), подчерта пред БНР-Радио София старши икономистът Зорница Славова от Института за пазарна икономика, анализирайки данните.
По думите ѝ, колкото по-високо е образованието, толкова по-малка е разликата в доходите между половете. В големите градове на страната безработицата е на дъното, а заетостта е в своя пик. Проблемите на пазара на труда там са в липсата на умения и квалификация, за да може човек да е конкурентоспособен.
Статистиката отчита и сезонни работници от трети страни, но не и тези, които не искат да работят.
Цифрите говорят:
За съжаление у нас 70% от средствата се насочват към субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. В другите страни от Европейския съюз съотношението е обратно – там повече се залага на (пре)квалификация дори консултация за намиране на работа.
"Най-голямата програма е за обучение на половин милион души по Националния план за възстановяване и устойчивост, но нещата там буксуват и не се знае докъде е стигнала", допълни Славова.
За последните 10 години се наблюдава подобрение, като цяло всички стават по-богати, подоходното неравенство също намалява.
Много от младите обаче не искат да са активни на пазара на труда.
В момента подпомагането става с малко пари на много хора, а е по-добре то да бъде по-целево, каза още анализаторът.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Полина Герасимова е визуален артист, който се бори изкуството да няма граници на достъп. От днес (20 юни) е достъпна за посетители изложбата й "От Фридо Кало до Стиви Уондър", в галерия "Куб" на "Топлоцентрала“ като част от четвъртото издание на "Изкуство с увреждания". В експозицията са включени четири интерактивни инсталации, които предоставят..
Третото издание на първия латино фестивал в България е след броени дни. Фестивалът е насочен изцяло към музиката на Латинска Америка и нейните поджанрове. Целта му е да се популяризира латиноамериканската култура в България чрез музика и танци, пресъздавайки карнавалната атмосфера на топлите страни. Този път фестивалът ще се проведе на..
Данните от ново социологическо проучване у нас за нуждите и нагласите на пострадалите от домашно насилие и техните деца, показват нерадостна картинка. По-голяма част от респондентите споделят, че насилието срещу тях е извършвано многократно в период от над една година (75%). А само 3% от анкетираните казват, че са били обект на еднократно..
От 20 до 23 юни движението между 161-ви и 166-ми км на АМ „Тракия“ в посока София поетапно ще преминава само в изпреварващата лента. Промяната в организацията на движение в участъка на територията на област Стара Загора ще е за изкърпване на настилката, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Днес дейности ще се изпълняват от 8 ч. до 21 ч. в..
"Изграждането на канализацията в квартал "Драгалевци" е много голям и чакан проект. Няма да допусна по никакъв начин той да стане некачествен и неработещ – зарече се пред БНР-Радио София арх. Зарко Клинков- кмет на район "Витоша" . – Имаме списък със десетките сигнали на граждани и ще направим обход. Ще следим "до дупка" дори относно дребните..
Общо 35 души са ранени при 32 тежки катастрофи през последното денонощие в страната, съобщиха от МВР на сайта си. В София са регистрирани две тежки и 26 леки пътнотранспортни произшествия, при които са пострадали двама души. От началото на месеца са станали 454 тежки катастрофи с 24 загинали и 567 ранени. От началото на годината са..