Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кючукова обясни, че вече повече от година, при тях се организират образователни лекции. Целта е да се засегнат основни елементи от българската история.
"Далече сме някакви строго научни лекции. Тъй като българските и подрастващи, и възрастни напоследък пренасят дискусията в онлайн пространството, а много от твърденията там са лишени от всякаква научна стойност, целта ни беше на достъпен език, да разкажем на широката публика за важни моменти и елементи от българската история, както и за историята и цивилизациите, които са преминали през нашите земи. Опитваме се да са свързани с някакво събитие, което е за месеца. Аз гледам непрекъснато някакви форуми и се учудвам как хората нямат елементарни познания между това какво е глаголицата, какво е кирилицата, кой, как ги е създал, как се разпространяват тези ръкописи“, каза Ивелина Кючукова по повод предстоящата лекция.
Що е глаголица; Какво знаем за тази писменост и откъде води своето начало; Къде се разпространява и какво следва след нея са само част от акцентите в лекцията.
Пред Радио София доц. Десислава Найденова сподели, че през последните години учените от България и от света са доказали, че глаголицата и глаголическото писмо са продължили да съществуват в пределите на Българската средновековна държава и на Балканите.
"Това е в дълъг хронологически период до 14 век, а и по-късно, за разлика от старите тези, във връзка с които се смяташе, че през 893 г. се е състоял един събор в Преслав и на него владетелският двор е утвърдил като официално писмо на Българската държава – кирилицата. Тези теории вече отдавна са преодолени“, посочи доц. Найденова.
Тя добави, че глаголицата е неоспорима част от българското културно и национално-историческо наследство.
"Чисто калиграфски, кирилицата наподобява гръцкото писмо. Преди години на една конференция, единият от докладчиците направи уъркшоп, на който се опита да покаже как много по-лесно ръката пише на кирилица, отколкото на глаголица", изтъкна доц. Найденова.
Какво още можете да разберете на предстоящата на 27 май лекция в ОКИ-Красно село, можете да чуете в звуковия файл.
Планината е еднакво и предизвикателна, и опасна, и интересна както през зимата, така и през лятото, казва Любомир Попйорданов , председател на УС на Сдружение “Планини и хора – асоциация на планинските водачи в България“. По думите му, българите продължават да подценяват планината заради лесния достъп до нея, но бързото изкачване в планината не е..
В четвъртък в коментарното предаване "Форум" водещият Лъчезар Христов заедно с Любомир Карадимов и Росен Юлиев коментира различни теми, сред които : 13-годишно момиче е в "Пирогов" след падане от е-тротинетка в София. Зачестяват инцидентите с електрически тротинетки в страната, а някои градове дори прибегнаха до забраната им на определени места...
За изграждането на зелен ринг в София се говори от години, а много столичани са запознати с концепцията за 30-километровото трасе, обхващащо почти цялата територия на града. Така се създава един линеен парк, включващ изоставени жп трасета, промишлени зони, велосипедни алеи и градинки. По този начин се предоставя алтернатива на гражданите, с която..
Едва 11% от родителите подават сигнал, ако детето им стане жертва на насилие. Това показват данните от национално представително проучване, реализирано от изследователска и консултантска компания ESTAT по поръчка на фондация „Лъчезар Цоцорков“. В него участват 1006 респонденти на възраст между 25 и 64 години, от които броят мъже и жени е по..
Летни Квартални турове в сърцето на София – между павираните улички и старите къщи на "КвАРТал", ще се проведат от 20 до 22 юни, съобщават организаторите. Те неслучайно са избрали най-дългият уикенд на годината за провеждането на "Лято в КвАРТал" . Sofia Graffiti Tour ще покаже артистичното лице на града – скрити улични шедьоври,..
Перник ще посрещне Джулая с филмови прожекции, и то с 5-дневния Международен фестивал за късометражно кино "В Двореца" . Това лято в 22-рото издание на събитието ще бъдат представени 242 филма в конкурсните програми , които селекционна комисия подбра от 5520 кандидатствали филмови продукции от общо 127 държави . В рамките на..
На 19 и 20 юни 2025 г. институт GATE към СУ "Св. Климент Охридски“ е сцена за визионери, учени, предприемачи и бизнес лидери от цяла Европа. Поводът е четвъртото издание на Spinoff Conference – международен форум, посветен на превръщането на научни открития в устойчиви бизнес решения чрез високотехнологични спиноф компании. Spinoff Conference 2025..