Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адресите на любовта – проф. Асен Златаров

5
Асен Златаров
Снимка: архив

Когато минавате по китната уличка “Проф. Асен Златаров” в центъра на София,едва ли се замисляте на кого е кръстена. А ученият е основоположник на биохимията в България, радетел за правата на жените и еталон за хармоничен семеен живот със съпругата си Евдокия. Звучи малко скучно без изпепеляващи страсти, но не е. Ще се уверите сами, ако изслушате звуковия файл:

През 1910 г. в Женева, Асен Златаров се жени за Евдокия Атанасова, наричана от близките си Дуня, дъщеря на подполковник Никола Атанасов от Болград (Бесарабия), участник в Руско-турската освободителна война. Раждат им се двама синове Асен и Светозар.

До учения неотменно е съпругата му Евдокия. Между двамата любовта е изплела въже от дълбока духовна връзка. Дуня има интереси в областта на културата и литературата и също като мъжа си е изкушена от писането. Публикува под псевдонима Д. Асенева. Неин е преводът на романа на Анатол Франс „На белия камък“, както и биографията на Жан Жорес от Леви Брюл.

От кореспонденцията между двамата блика чистата им любов, която продължава до кончината на професора. За поколенията са запазени над 600 техни писма.

В „Песен за нея“, Асен Златаров пише за жената на живота си: „Тия, които могат да отхранят обич – са царе на живота; тях никой не може да ограби: те имат неизчерпаеми богатства на сърцето и са дарени с благата на непрестанното възраждане“.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От виртуалната реалност до музикално вдъхновената инсталация

„Квартет за края на времето“ на Николай Константинов черпи вдъхновение от едноименната композиция на Оливие Месиeн – създадена в плен, но устремена към безвремие. Видео инсталации и скулптури от контейнери, облечени с мотиви от българското везмо, се вплитат в съвременна визуална партитура за идентичност, граници и памет: "Преди 35 години исках да..

публикувано на 22.06.25 в 11:40

Странстването между стиловете

Вили Стоянов за премиерата на концерта на Филип Павлов за тромбон: "Филип Павлов е доста креативен, имах удоволствието да свиря негово произведение за туба и тромбон. Изключително провокативен - живеещ в романтичното на музиката, там някъде се откриваме. Неговият Първи концерт бе задължителен за кандидатстване и сега Вторият ще се изпълни от мен,..

публикувано на 22.06.25 в 11:05

Опералия във Филхармонията

Флор Николова за акцентите в следващия сезон на Софийска филхармония: "Започваме на 11.9 със страхотна, любима програма - Чайковски - Първият концерт за пиано и Четвърта симфония. В календара присъстват много звезди, с удоволствие казвам името на Лиа Петрова, това мило момиче буквално порастна в Зала България и стигна до ББС Промс. Ще имаме и..

публикувано на 22.06.25 в 10:45
Бирария

Софийски разкази - старите питиепродавници

Бюфетът в Градската градина (5.8.1878) е със сигурност най-старата питиепродавница според архивите. По европейски посреща и забавлява посетителите си - недалеч от пресечката с ул."Аксаков". Бирарията "Дълбок зимник" е друго от любимите места на софиянци, още преди изграждането на "бирарията" си - носили са я от Княжево. Заедно с "България" (до Ариана) се..

публикувано на 21.06.25 в 16:00

Историята оживява - Старо Павлово

"Старо Павлово", брой единствен - разгръщаме страниците му и гледаме черно-белите снимки, запазили за поколенията очарованието на една отминала романтика с пътуването с "малкото" трамвайче до Бояна (всъщност - съвсем нормален трамвай, какъвто се движеше и по други линии). Специалният разказвач Иван Тодоров представя поредното си изследване върху..

публикувано на 21.06.25 в 15:00
Анна Малешевска

Адресите на любовта - Дупнишката Райна Княгиня и племенникът на Хаджи Димитър

Дупнишката Райна Княгиня в един и същи ден става знаменоска на чета, празнува сватбата си и остава вдовица. Анна Малешевска, дъщеря на македонски поборник, близък съратник на Гоце Делчев, член на ВМОРО, се залюбва с племенника на Хаджи Димитър - Кръстьо Асенов, войвода на Кукушката чета. Тя ушива знамето по проект на бащата на Христо Смирненски,..

публикувано на 21.06.25 в 14:00

Пространство за въображение, движение, среща

Нестабилна земя : Какво значи да играем свободно, как може да изглежда едно пространство за игра и кой има право да го използва? Силвия Чернева и Любов Жеглова с някои от възможните отговори: "Не се случва често да намериш някой, на когото да не обясняваш дълго идеите си - така се срещнахме с Любов, и двете сме архитекти, дезертирали от професията..

публикувано на 21.06.25 в 11:33