Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80

Радиоприемница

Снимка

Снимка Посетете и Радиоприемница във Фейсбук

Всеки ден от понеделник до петък от 13:00 до 14:00 часа по Радио София.
В средата на деня чрез събеседници и авторски коментари разгръщаме аналитично онова, което интересува и вълнува слушателите.  Предаването "Радиоприемница" е ефирен дневник на обществото.

Тъй както името предполага характера на човек, така и името на предаването алюзира гостоприемство към аудиторията. - Това е предаване, в което всеки може да влезе, да се припознае, да отдъхне и да се чувства разбран.

В "Радиоприемницата" има място за всички.

Всеки ден от понеделник до петък от 13:00 до 14:00 часа, по Радио София. 

Водещи на "Радиоприемница" са Добринка Добрева (автор на идеята за предаването), Катя Василева и Лили Големинова. 


Публикации

Паркът

Из потайностите на софийските исторически градини

Преди повече от 100 години цар Фердинанд поставя началото на две градини в столицата - паркът на   двореца "Врана" и ботаническата градина към Софийския университет. Днес градините притежават десетки видове от цял свят. Един от символите и на двете е..

публикувано на 12.10.16 в 14:12

Как "handmade" културата преобразява пространствата?

В "Радиоприемницата" на Радио София Евгения Куцарова от платформата" БазАрт" коментира как да преобразим домашното пространство чрез "handmade" техники. Старите мебели, които са пред изхвърляне могат да придобият ретро визия като се..

публикувано на 10.10.16 в 19:45

Зелената архитектура - оазис в града

Вертикалните градини са познати отдавна в Европа, като днес стават все по-разпространени и в САЩ. Редица дизайнери и озеленители се опитват да преобразят постните градински пейзажи, градските балкони и претъпканите вътрешни дворове, пише Gainesville..

публикувано на 10.10.16 в 17:11

Изложението "Стройко" - дом по каталог

Ако желаете интериорът на дома да Ви отразява в най-висока степен и имате отношение към модерния дизайн, можете да се доверите на специализираната изложба "Стройко". Много от световните тенденции в архитектурата, строителството и обзавеждането са..

публикувано на 07.10.16 в 18:05

Системата за опазване на културното ни наследство има недостатъци на всички нива

За да съхраним себе си, всеки трябва да познава откъде е тръгнал . Така един от членовете на сдружение "Трансформатори" - архитект Радосвета Кирова, аргументира интереса си към старините. Радосвета има докторска степен по "История на..

публикувано на 07.10.16 в 10:58

Проф. Тодор Кръстев: Реставрацията трябва да спре там, където започва хипотезата

Недвижимото културно наследство е неразривна част от облика на всеки град. Много често обаче в България се случва така, че неговата стойност се оценява след като то започне да се руши. Според проф. Тодор Кръстев, експерт на ЮНЕСКО и ИКОМОС по световно..

публикувано на 06.10.16 в 17:16

"Община" означава общност, която управлява с хората, а не само за хората

Да се научим освен да си говорим и да се чуваме - за това трябва да работим като общество според дългогодишния изпълнителен директор на Сдружението на българските общини - Гинка Чавдарова. Тя се включи в Радиоприемница - та на Радио София в..

публикувано на 06.10.16 в 12:32

Моделът "умен град" в Китай е стратегия за развитие

В "Радиоприемница" по Радио София освен за София като умен град , обърнахме внимание на добрите практики в Китай, където числеността на населението отдавна предполага интелигетни технологии.  В Китай има поне 10 населени места, които са умни...

публикувано на 05.10.16 в 18:27
Дончо Барбалов

Хората в София могат да създадат "умен град"

Превръщането на града в интелигентен се налага заради увеличаването на градското население. Около 54 % от хората в света живеят в градове. Очаква се това да достигне до 3/4 към 2050 година. Това е предизвикателство   към общините, които трябва да..

публикувано на 05.10.16 в 18:23

Вкусът на София е във вариациите

Във вкусовете на София се вплитат иновациите на жители - чужденци. Те се насочват към богатствата и предимствата на нашата страна и столица, за да правят технологични експерименти. Рори Милър прави бира от мурсалски чай, който придава на бирата..

публикувано на 05.10.16 в 16:45