Vdiq shkrimtari i njohur maqedonas Mile Nedellkovski

Mile Nedellkovski është shkrimtar, poet dhe dramaturg i njohur nga Maqedonia e Veriut. Është mbajtës i shumë çmimeve për krijimtarinë e vet. Ka lindur në vitin 1935 në Prilep dhe ka studiuar në shkolla bullgare. Nedellkovski është autor i i shumë..

botuar më 20-06-22 9.01.PD
Teodor Ushev (majtas) me autorin e romanit

Dekoratë e re kinematografike për “Fizikën e Trishtimit” të regjisorit Teodor Ushev

Teodor Ushev fitoi çmimin “Kristal” për filmin e vet me metrazh të shkurtër “Fizika e Trishtimit”, bëri të ditur sajti i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Vizatimor në Annecy. “Në çdo një profesion ka një dekoratë, apo arritje, e cila shënon..

botuar më 20-06-21 2.36.MD

Inaugurojnë autokinema të re dhe teatër të ri fëmijësh në Sofje

Në çatinë e njërës prej qendrave tregtare në Sofje hapin autokinema dhe teatër fëmijësh. Në vazhdim të dy javëve çdo të premte, të shtunë dhe të diel do të ketë nga dy projektime të filmave më të rinj bullgarë. Ndër tyre janë “18 për qind..

botuar më 20-06-21 3.25.PD

Autorë nga 13 vende prezantojnë veprat e tyre prej qelqi

Nga 17 qershori deri më 5 korrik në galerinë “Sredec” në Sofje do të ekspozohen skulptura, objekte dhe piktura prej qelqi,për krijimin e të cilave janë përdorur teknika të ndryshme. Autorët e tyre janë pjesëmarrësit e Bienales Ndërkombëtare të..

botuar më 20-06-20 9.00.PD

Pema është jetë, madje ajo e thatë

Aleksej Aleksiev është autor i mbi 80 kryqeve, miniatura prej druri. I pëlqen të krijojë në ambiente të hapura, t’u japë jetë pemëve të thata. Për fat të keq nga 15 pemët e shndërruara në plastika të bukura, kanë mbetur vetëm dy. Njëra është në..

botuar më 20-06-19 8.59.PD

Vendosën një pllakë përkujtimore të Mara Bellçevës në qytezën italiane Brunate

Një pllakë përkujtimore e poeteshës bullgare Mara Bellçevës u vendos në qytezën italiane Brunate, afër basorelievit të Penço Sllavejkovit . Ata kanë jetuar atje para se të vdesë poeti në vitin 1912. Pas vdekjes së tyre do t’i takojmë përsëri. Kjo është..

botuar më 20-06-18 5.24.MD

Lagja artistike e Plovdivit Kapana nis të gjallërohet përsëri

Pandemia e Covid-19 dhe kufizimet kundër epidemisë ndikuan negativisht shumë ngjarje kulturore, të planifikuara muaj të tërë më parë.Shumë evente u anuluan, të tjera – u shtynë për pjesën e dytë të vitit me shpresën se atëherë jeta do të..

botuar më 20-06-18 9.53.PD

Libra nën karantinë

Shumë nga veprimet e përditshme pësuan ndryshim të detyruar për shkak të pandemisë së Covid-19. Në kushtet e kufizimeve, izolimit social dhe ndalimeve jo vetëm njerëzit, por edhe sendet u bënë objekt i kërkesave dhe normave speciale...

botuar më 20-06-17 1.30.MD

Sofja Film Fest me dy edicione – të verës dhe të vjeshtës

Pas shtyrjes për shkak të karantinës edicioni i 24-të i Sofja Film Fest organizohet në dy pjese – verore dhe vjeshtore. Hapja zyrtare e festivalit është më 25 qershor me premierën e filmit bullgar “Parazit” me regjisor Bong Joon-ho, mbajtës i 4 çmimeve..

botuar më 20-06-16 8.18.MD

Bloomsday 2020 është virtual, ndërsa Sofja bëhet Dublin për një ditë

Bloomsday – Dita e Blumit festohet kudo në botë çdo vit më 16 qershor nga adhuruesit e librave. Mban emrin e heroit kryesor Leopolld Blum në romanin e Xhejms Xhojsit ( James Joyce) “Odise”. Kjo festë shënohet që nga 16 qershori i vitit..

botuar më 20-06-16 4.10.MD