Kryetarja e Parlamentit u përul para heroizmit bullgar në Kajmakçalan

Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva nderoi në majën Kajmakçalan në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut kujtesën e ushtarëve të vrarë bullgarë gjatë Luftës së Parë Botërore, bëri të ditur BTA. Në fjalimin e vet ajo tha se Kajmakçalan..

botuar më 20-09-09 4.21.MD

Kisha Ortodokse kremton Lindjen e Hyjlindëses

Më 8 shtator Kisha Ortodokse kremton Lindjen e Hyjlindëses. Kjo është një nga 12 festat më të mëdha të krishtera e njohur edhe si Hyjlindësja e Vogël. Në mbarë vendin në të gjitha kishat shërbehen mesha solemne kushtuar festës. Sipas..

botuar më 20-09-08 1.02.MD
Monumenti i Ivan Kolevit në Dobriç

Shënojmë përvjetorin e betejave për çlirimin e Dobruxhës

Mbushen 104 vjet nga Epopeja e Dobriçit . Veprimet ushtarake gjatë vitit 1916 mbaruan me kthimin e Dobruxhës Jugore në kufijtë e Bullgarisë. Kujtesa e të vrarëve për çlirimin e Dobruxhës u nderua me vënie kurorash para monumentit të..

botuar më 20-09-07 2.54.MD

Rimëkëmbën një mesazh perandorak që nga viti 193 pas Krishtit

Në qytetin antik Nikopolis ad Istrum, pranë fshatit Nikjup në rrethin e Veliko Tërnovos, u rimëkëmb një shkrim perandorak guror i zbuluar në fillim të shekullit XX. Në fragmente ka pasur gjurmë zjarri. Mbishkrimi përbën një kopje të letrës..

botuar më 20-09-05 2.07.MD

Për sjelljen në plazh dhe sesi ndryshon moda e rrobave të banjës në Bullgari

Vendpushimi i parë detar bullgar Varna akoma që në lashtësi i ka tërhequr vizituesit jo vetëm me ajrin e vet detar dhe rërën e artë, por dhe me burimet e veta shëruese. Termat romake, të cilat gjenden në afërsi me portin, në fakt janë banjat më të..

botuar më 20-09-03 6.00.PD

Gjurma bullgare në mbishkrimet murale të manastirit Hora në Stamboll

Manastiri Hora* në Stamboll, i njohur me mbishkrimet e veta të papërsëritshme murale, mbase do të ndjekë fatin e kishës emblematike të Kostandinopojës “Shën Sofja”. Lajmi për kthimin e tij në xhami, përmes dekretit të presidentit turk Rexhep Tajip..

botuar më 20-09-02 9.56.PD

Bullgarët banatë dhuruan para për një tempull-eshtërore

Tempulli katolik-eshtërore “Shën Mëria – Nëna e Kishës” mori një dhuratë të konsiderueshme prej 3000 eurosh për përfundimin e ndërtimit, bëri të ditur drejtoresha e Muzeut vendas Historik Anita Komitska. Dhurata është grumbulluar nga përfaqësues të..

botuar më 20-09-01 1.30.MD
Mbretëresha Eleonora dhe mbreti Ferdinand I

Një ekspozitë prezanton jetën e mbretëreshës Eleonora

Kopshti Universitar Botanik në Ballçik rregulloi një ekspozitë kushtuar 160 vjetorit të lindjes së mbretëreshës Eleonora Bëllgarska . Prezantohen fotografi të siguruara nga Agjencia Shtetërore “Arkiva” të cilat tregojnë jetën e mbretëreshës pas..

botuar më 20-08-29 12.37.MD
Tempulli

800 mijë euro për meremetim urgjent të Tempullit Monument në qytetin Shipka

Qeveria lëshon më se 800 mijë euro për meremetimin urgjent të tempullit monument manastir “Lindja e Krishtit” në qytetin Shipka . Në facebook kryeministri Bojko Borisov tha, se mjetet janë kryesisht për kambanat. Kambana më e madhe e tempullit..

botuar më 20-08-26 3.16.MD

Tridhjetë vjet pas zjarrvënies ish shtëpia e Partisë Komuniste Bullgare u bë përsëri dëshmitare e protestave

Data 26 gusht 1990 mbetet përgjithmonë në historinë e Bullgarisë me zjarrvënien e njërit prej simboleve të pushtetit në vend - godina e ish Partisë Komuniste Bullgare. 10 muaj pas rrëzimit nga pushteti të liderit Todor Zhivkov, qytetarët ende..

botuar më 20-08-26 2.50.MD