Programi i ditës

“Kate, moj Kate, Katerino”... këndojnë fëmijët e grupit folklorik nga Satovça

Më 24 nëntor Kisha Ortodokse nderon Dëshmoren e Madhe Ekaterina, e cila jetoi në fund të shekullit të III-të dhe në fillim të shekullit të IV-të. Ekaterina ishte e bija e guvernatorit të Aleksandrisë (Egjipt) në kohën e perandorit Maksimian. Nëna e..

botuar më 22-11-24 9.27.PD
Kori Miks i BNR

Vepra bullgare në koncertin jubilar të Korit Miks të BNR-së

Në vitin 2022, Kori Miks i BNR hyri në sezonin e tij të 70-të, i cili vazhdon më 23 nëntor me një koncert në Klubin Qendror Ushtarak. Do të interpretohen vepra nga Apostoll Nikolaev-Strumski, Stefan Mutafçiev, Georgi Popov, Aleksandër Rajçev,..

botuar më 22-11-23 1.18.MD

Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare hap sezonin e 70-të me një program plotë ngjyra festive

Gjatë vitit 2022 Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare shënon shtatë dekada nga themelimi i saj. Këtij përvjetori të rëndësishëm i kushtohet albumi i dyfishtë, i cili mblodhi regjistrime nga dhjetë vitet e fundit, si dhe koncerti..

botuar më 22-11-14 12.18.MD
Foto: Akademia Kombëtare e Muzikës ˮProf. Panço Vlladigerov”

“Panorama e muzikës klasike braziliane” në Sofje

Nga data 7 nëntor deri më 5 dhjetor në Akademinë Kombëtare të Muzikës ˮProf. Panço Vlladigerov” në Sofje po mbahet “Panorama e muzikës klasike braziliane”. Ky është edicioni i tretë i festivalit, i cili kësaj here i kushtohet historisë së Brazilit,..

botuar më 22-11-14 8.31.PD

Fillon Festivali Ballkanik i Muzikës së Dhomës “Urat Shpirtërore”

Më 10 nëntor në Pallatin e Kulturës në Pernik do të mbahet edicioni i dytë i festivalit “Urat shpirtërore”, ku do të prezantohen vepra të kompozitorëve nga gjashtë vende të Ballkanit. Kuinteti për flaut, klarinetë, violinë, violonçel dhe..

botuar më 22-11-09 8.50.MD

Një video e re e grupit X-R@Y dhe njohje në John Lennon Songwriting Contest

Titulli i këngës është “Nëse ndonjëherë”, dhe premiera e videos është arsyeja që grupi të na tërheq vëmendjen mbi çmimin e fituar në shtator në Konkursin e Fondacionit “Xhon Lenën”. X-R@Y bashkon Vesellin Kirev – vokal, Nikollaj Nikollov –..

botuar më 22-11-08 3.52.MD
Kojna Ruseva

Kënga "Pse?" - një rrëfim i bukur personal

Pak ditë më parë në Sofje u zhvillua një koncert i bukur me pjesëmarrjen e aktorëve të dashur bullgarë, të cilët performuan këngë të krijuara posaçërisht për ta. Autori dhe producenti i projektit të quajtur "Artistët që këndojnë" është Igor..

botuar më 22-11-07 10.05.PD

“Përballë erës” – kënga e parë e këngëtares Toni Dimitrova dhe Vëllezërve Argirovi

Para afro një muaji Vëllezërit Argirovi dhe këngëtarja Toni Dimitrova prezantuan këngën e tyre “Përballë erës”, e cila shumë shpejt fitoi popullaritet në se gjykojmë nga qasjet në rrjetet sociale. Adhuruesit e këngëve melodike pop përmbushën..

botuar më 22-11-04 10.28.PD

Vesko Eshkenazi për videon e re nga projekti "Në botën e muzikës"

Koncertmasteri i Orkestrës Concertgebouw Vesko Eshkenazi, fizarmonicistja Veronika Todorova dhe dirigjenti Georgi Miltiadov prezantuan para pak kohe videoklipin e tyre të parë të përbashkët. Pjesa muzikore, në bazë të së vilës është xhiruar klipi,..

botuar më 22-11-04 7.15.PD

Grupi vokal "Spektrum" është fitues i çmimit “Lira e Kristaltë”

U shpallën fituesit e çmimeve "Lira e Kristaltë" për vitin 2022. Themeluar në vitin 1996, ato jepen çdo vit nga Unioni i Artistëve Bullgar të Muzikës dhe Valleve dhe Radio Classic FM për arritje të jashtëzakonshme në muzikë, performancë dhe në..

botuar më 22-11-03 10.12.PD