SAZKA çeke shfaq interes ndaj “Lotarisë Kombëtare” bullgare

Kompania çeke SAZKA bëri një ofertë për blerjen e 51 për qind nga “Lotaria Kombëtare! E Bullgarisë.   SAZKA është ndër operatorët më të mëdhenj të lojërave të fatit në Evropë dhe punon në Austri, Çeki, Qipro dhe Greqi.

botuar më 20-06-05 5.12.MD

Hotelet në pushimoren Zllatni Pjasëci hapen deri më 1 korrik

Pjesa e madhe e hoteleve në pushimoren Zllatni Pjasëci janë gati të hapin dyert nga 15 qershor deri më 1 korrik. Situata është dinamike dhe ka shumë të paqarta rreth masave që do të jenë në fuqi në Bullgari pas mesit të qershorit. Këtë e tha për gazetën..

botuar më 20-06-05 4.06.MD

“Bullgartransgaz” kërkon kredi për gazsjellësin “Rryma Ballkanike”

Bullgartransgaz hapi procedurë për sigurimin e një kredie deri 400 milion euro me afat shlyerje 6 vjet. Mjetet janë për realizimin e projekteve si gazsjellësi “Rryma Ballkanike”. Lidhja ndërsistematike Bullgari-Serbi, zgjerimi i depos së gazit në Çiren..

botuar më 20-06-05 4.01.MD
Atanas Mangërov

Rreth 4 për qind e bullgarëve e kanë kaluar koronavirusin

Rreth 4% е popullsisë bullgare e kanë kaluar koronavirusin. Këta janë afro 280 00 bullgarë, tha shefi i Klinikës për Fëmijë pranë Spitalit për Sëmundje Ngjitëse në Sofje doc. Atanas Mangërov. Eksperti është i mendimi se nuk do të ketë valë të..

botuar më 20-06-05 2.29.MD

Dërgojnë pilotët e parë për stërvitje në SHBA për avionët e rinj F-16

Dërgojmë të rinj të përgatitur për të mësuar të punojnë me teknikën e re. Ajo është e ardhmja e aviacionit bullgar, tha Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov në një takim me 4 pilotët e parë, të cilët nisen për stërvitje në SHBA për avionët e..

botuar më 20-06-05 1.41.MD

Nuk ka të vdekur gjatë 24 orëve të fundit

34 janë rastet e reja të koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit, bëri të ditur në një briefing të jashtëzakonshëm Zëvendësministrja e Shëndetësisë Zheni Naçeva. Rasti për briefingin është mospërputhja e të dhënave për të porsainfektuarit dhe të..

botuar më 20-06-05 1.28.MD
dr. Angell Kunçev

Vatra Covid-19 në Sërnica do të kufizohet në kuadrin e disa ditëve

Nuk ka arsye për masa të rrepta kufizuese në bashkinë Sërnica për shkak të rasteve të konstatuara të Covid-19, tha në Pazarxhik kryeinspektori shtetëror i shëndetësisë dr. Angell Kunçev. Ai zhvilloi mbledhje me Shtabin Regjional të Krizës...

botuar më 20-06-05 12.35.MD

Në Sofje do të zhvillohet një procesion për nder të George Floyd

Për të shtunën, 6 qershor, në Sofje është thirrur një protestë për nder të George Floyd të vrarë në SHBA. Organizatorët shpallën se procesioni do të mbahet nga ora 16.00 në bulevardin qendror “Vitosha”. Do të jetë një protestë e qetë, përveç kundër..

botuar më 20-06-05 12.07.MD

Opozita përkrahu krijimin e pikave shtetërore të karburantit

Me përkrahje edhe të opozitës deputetët në Parlament miratuan në lexim të parë krijimin e “Kompanisë Shtetërore të Naftës”. Nga 148 deputetët që votuan, pro ishin 143, 1 kundër dhe 4 abstenuan. Parashikohet krijimi i rreth 100 pikave..

botuar më 20-06-05 11.55.PD
Petër Ivanov

Bullgaria duhet të pozicionohet si “Lugina e Silikonit e Evropës”

Sa më pak i dukshëm është shteti, kaq më mirë. Politika tatimore nuk duhet ndryshuar, në qoftë se duam të tërheqim investime. Në përfytyrimin e investitorit të huaj Bullgaria duhet të jetë Lugina e Silikonit e Evropës, deklaroi Petër Ivanov,..

botuar më 20-06-05 10.12.PD