Mungesa e personelit mjekësor krijon problem në kushtet e karantinës

Asociacioni i infermiereve bullgare ngul këmbë për t’u ndaluar lëvizja e personelit mjekësor mes institucioneve të ndryshme shëndetësore. Shumë mjekë dhe punonjës të tjerë mjekësorë në Bullgari punojnë në 2-3 spitale të ndryshme, që kontribuon për..

botuar më 20-03-31 12.45.MD

Bullgaria kërkon 30 000 teste PCR nga Koreja e Jugut

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me Presidentin e Koresë së Jugut Moon Jae-in. Presidenti i Koresë së Jugut ka deklaruar se Seuli ka rritur kontrollin e shpejt të qytetarëve me testet PCR që të zbulohet sa më shpejt virusi dhe të kufizohet..

botuar më 20-03-31 12.17.MD

Austria emëroi urgjentisht infermiere bullgare

Austria transportoi me fluturime charter mbi 200 infermiere nga Bullgaria dhe Rumania, bëri të ditur “Euroaktiv”. Sistemi austriak i shëndetësi varet shumë nga personeli i Evropës Lindore. Një pjesë e madhe prej tyre mbërrijnë, mbeten për disa javë dhe..

botuar më 20-03-31 11.43.PD
Ministri i Financave Vlladisllav Goranov

Sipas skenarit më të keq ulja ekonomike në Bullgari do të jetë 3 për qind

Korrigjimet buxhetore të miratuara nga qeveria bazohen tek skenari më i keq për zhvillimin e krizës së koronavirusit, tha Ministri i Financave Vlladisllav Goranov. Janë punuar tre skenarë, por është marrë parasysh ai i fundit, që të garantohet..

botuar më 20-03-31 10.24.PD
Gjen. Vencisllav Mutafçijski

Bullgaria u përmbahet praktikave të mira kundër COVID-19

Shefi i Shtabit Operativ Kombëtar gjen. Vencisllav Mutafçijski tha se deri në të shtunën, 4 prill,do të ketë një periudhë kalimtare brenda së cilës njerëzit duhet të furnizohen me maska. Inspektoratet e Shëndetësisë dhe Ministria e Punëve të Brendshme..

botuar më 20-03-31 9.24.PD

Nuk ka të vdekur nga koronavirusi në vend gjatë 24 orëve të fundit

Nuk ka të vdekur në Bullgari nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit. 25 janë rastet e reja të regjistruara. Bashkë me to numri i përgjithshëm i të infektuarve në vend bëhet 379. 113 pacientë janë në spital dhe 13 prej tyre janë të intubuar. 57 për qind e..

botuar më 20-03-31 8.33.PD

COVID-19 rriti nivelin e shqetësimit ndër bullgarët

Më të stresuara gjatë gjendjes së jashtëzakonshme në Bullgari për shkak të COVID-19 janë gratë në Sofje në moshën nga 31 deri në 45 vjeç, të cilat punojnë në shtëpi. 60 për qind prej të anketuarve mendojnë se ata nuk janë rrezikuar nga infektimi. Gjysma..

botuar më 20-03-31 8.00.PD

Rritet deficiti në buxhetin shtetëror të Bullgarisë

Në një mbledhje të jashtëzakonshme të zhvilluar në distancë qeveria rriti deficitin e buxhetit shtetëror për vitin 2020 deri në 2.9 për qind të Produktit të Brendshëm Bruto. Qëllimi është financimi i masave të jashtëzakonshme për përballimin e pandemisë..

botuar më 20-03-31 7.37.PD

Më 31 mars hiqet karantina në Bansko

Nga ora 19.00 e datës 31 mars hiqet karantina 14 ditore në qytetin Bansko dhe ndalesa e hyrjes dhe daljes nga qyteti. Mbeten në fuqi masat kundërepidemike për tërë vendin. Vendpushimi dimëror u vendos në karantinë të plotë më 18 mars dhe ishte qyteti i..

botuar më 20-03-30 8.55.MD
Petër Andronov

COVID – 19 do ta vonojë hyrjen e Bullgarisë në ERM II

Bankat bullgare janë të gatshme ta shtyjnë afatin e pagimit të kredive, deklaroi Kryetari i Asociacionit ë Bankave Tregtare Petër Andronov. Pritet që kjo të ndodhë pas datës 1 prill, kur do të dihen rregullat e shtyrjes së afatit. Bankat punojnë..

botuar më 20-03-30 8.44.MD