Programi i ditës

Rumen Radev: Bullgaria i ka të gjitha shanset që vitin e ardhshëm të bëhet pjesë e Shengenit

Bullgaria ka të gjitha shanset për t’u bërë pjesë e Shengenit vitin e ardhshëm. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev për gazetarët në Tiranë, ku mori pjesë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. Radev konfirmoi se vendi ynë vazhdon të punojë në të..

botuar më 22-12-06 5.27.MD

Austria dhe Holanda për momentin i thonë "Jo" Bullgarisë për Shengen

Kryeministri i Holandës, Mark Rutte, tha se Bullgaria mund të bëjë hapa përpara në rrugën e saj drejt Shengenit, por vitin e ardhshëm. Këtë ai e deklaroi në Tiranë në samitin BE-Ballkani Perëndimor. “Në këtë fazë për Bullgarinë nuk është “Jo”, por..

botuar më 22-12-06 3.15.MD

Në SHBA u prezantuan mundësitë për investime në Bullgari

Agjencia Bullgare e Investimeve organizoi një forum ndërkombëtar biznesi dhe investimesh më 6 dhjetor në qytetin Sunnyvale në të ashtuquajturën Lugina e Silikonit në Kaliforni. Veprimtaria titullohet "Konfirmimi i Bullgarisë si një destinacion i..

botuar më 22-12-06 2.44.MD
Javor Geçev

Vetëm shteti do të kryejë kontroll fitosanitar në kufi

Ndonëse menaxhon objekte të caktuara në kufi, kompania private “Eurolab” nuk do të rikthehet për të bërë kontroll fitosanitar derisa në krye të Ministrisë së Bujqësisë të jetë Javor Geçev. Ky është premtimi që bëri para Nova TV ministri në detyrë..

botuar më 22-12-06 2.39.MD

Protesta kundër një emisari të Patriarkanës së Moskës në Sofje

Bullgarët dhe ukrainasit thërrasin "Vrasësit" dhe "Moska nuk është këtu" përpara Kishës Ruse “Shën Nikollaj” në Sofje. Ata po protestojnë kundër vizitës së Mitropolitit Antoni të Volokolamit, i cili është ministër i jashtëm i Patriarkanës së..

botuar më 22-12-06 11.21.PD

Policët bullgarë nuk kanë qëlluar kundër emigrantëve

Sipas një inspektimi të Ministrisë së Brendshme bullgare, më 3 tetor nuk është qëlluar nga pala bullgare ndaj një grupi migrantësh të paligjshëm në territorin turk. Hetimi ka të bëjë me një material të transmetuar nga televizioni britanik “Sky..

botuar më 22-12-06 9.47.PD
Mbetjet e një rakete ruse të rrëzuar nga mbrojtja ajrore ukrainase pranë Kievit, 5 dhjetor 2022

Ukraina pret një sulm të ri raketor rus

Pas një sulmi tjetër masiv me raketa ruse mbi objektivat civile ukrainase më 5 dhjetor, zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës Juri Ignat paralajmëroi se një tjetër valë raketore ruse pritet më 6 dhjetor. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të mos..

botuar më 22-12-06 9.24.PD

Tre persona me Covid-19 vdiqën gjatë 24 orëve të fundit

295 janë infektuar rishtazi me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit. 58% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 5,6% e 5 195 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i rasteve aktive u ul në 4428. 62 të infektuar..

botuar më 22-12-06 9.11.PD

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të martën do të mbajë mot me vranësira, në zonat fushore dhe me mjegull. Përgjatë Danubit mjegulla do të jetë e përhershme. Në veriperëndim të Bullgarisë do të bjerë borë. Temperaturat minimale do të jenë nga 2 deri në 7°, në kryeqytet – 2°...

botuar më 22-12-05 8.25.MD
Bojko Borisov

Bojko Borisov: Profesorit Nikollaj Gabrovsk do t’i jepet liri e plotë

Prof. Nikolaj Gabrovski do të ketë liri dhe përgjegjësi të plotë për të zhvilluar negociata me të gjitha partitë parlamentare. Këtë e deklaroi kreu i GERB-it Bojko Borisov në qytetin Stara Zagora. Ai shtoi se kandidatura e tij do të jetë e dënuar për..

botuar më 22-12-05 7.36.MD