Programi i ditës

Dr. Erik Evtimov

Dr. Erik Evtimov – një specialist i së drejtës evropiane në kërkim të rrënjëve bullgare

Pasuria e një njeriu fshihet në gjërat e vogla – fjalët, kujtimet, shija e reçelit të gjyshes. Pasuria e një populli është lidhja midis brezave, kujtesa dhe respekti në rrugën drejt një bote më të mirë, me të cilën të krenohemi. Kështu e..

botuar më 22-10-31 7.15.PD

Dora, e cila dëshiron t'i japë frymë të re Buzlluxhës: "Qëllimi është as të falësh e as të harrosh"

Monumenti në malin Buzlluxha - një nga ndërtesat më të njohura në Bullgari – po zgjohet për një jetë të re falë 32-vjeçares Dora Ivanova. Gruaja e re arriti të bashkojë njerëz me profesione të ndryshme, bullgarë dhe të huaj, organizata qeveritare..

botuar më 22-10-27 7.15.PD
Anton Donçev

Vdiq shkrimtari i madh dhe një figurë e shquar publike në Bullgari Anton Donçev

Në moshën 92-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë, u largua nga ne shkrimtari i madh bullgar Anton Donçev, transmetoi BTA. Anton Donçev ishte i njohur në vendin tonë dhe në mbarë botën për romanin e tij historik “Koha ndarëse”. Ai vëzhgonte me..

rinovuar më 22-10-20 12.16.MD

Ekaterina Stefanova krijon një urë ndërmjet Bullgarisë dhe Zelandës së Re me pikturat e saj

Zelanda e Re gjithmonë i është dukur e panjohur, ekzotike dhe e largët artistes së re Ekaterina Stefanova, e cila 5 vite më parë u vendos për të jetuar e punuar mijëra kilometra larg atdheut të saj, por së pari në Australi. Ndryshimi ishte..

botuar më 22-10-13 7.15.PD

Lars Nordby – si një artist vizual nga Norvegjia zgjodhi të jetojë dhe të krijojë në Veliko Tërnovo

Një gllënjkë modernizmi dhe bukurie abstrakte - kjo është ajo që ofron një galeri e vogël në Veliko Tërnovo - kryeqyteti i dikurshëm bullgar me një histori mijëravjeçare, ku në çdo hap e kaluara kujton vetveten. Por në një rrugë të qetë në qendër..

botuar më 22-10-06 7.15.PD

Ivan Kënçev: Bullgarët e kemi humbur ndjenjën se diçka varet nga vota jonë

Ivan Kënçev është një njeri i ri, i arsimuar, autor i katër librave, që vendosi të qëndrojë në vendlindjen e tij – Bullgarinë, dhe të popullarizojë historinë e saj në një mënyrë të re dhe tërheqëse për adoleshentët. Ai është edhe një nga..

botuar më 22-09-30 7.15.PD