Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Dimitër Berbatov shënoi golin fitimtar për skuadrën e tij “Manchester United”
Foto: BGNES
Pas raundit të 11 të Kampionatit bullgar të futbollit situata në krye të tabelës u bë akoma më e komplikuar. Skuadra “Minator” i Pernikut, e cila përpara ca kohe konsiderohej me mundësi mesatare mundi liderin e dytë të radhës “Çernomorec” të Burgasit, kësaj here në terren të vet me rezultat 2 me 0, kurse CSKA pësoi një humbje të dytë të radhës nga “Liteks” i Loveçit. Kështu skuadra “Çernomorec” mbeti në krye të tabelës vetëm me një pikë përparësi, por në vendin e dytë me 25 pikë doli “Liteks” i Loveçit. Po aq pikë ka dhe CSKA, por “Liteksi” është luajtur një ndeshje më pak. “Lokomotivë” e Sofjes që zinte vendin e tretë, pas ndeshjes me rezultat 0 me 0 me skuadrën tjetër të Sofjes “Sllavia” mbeti në vendin e katërt. Në vendin e pestë tashmë është kampionia e vendit “Levski”, pas si fitoi ndeshjen me skuadrën “Lokomotivë” të qytetit Mezdra me rezultat 3 me 1.
*
Dimitër Berbatov u shpall lojtar i ndeshjes së skuadrës së tij “Manchester United” në ndeshjen me skuadrën tjetër angleze “Blackburn” pas si shënoi golin fitimtar për skuadrën e tij. Në të njëjtën kohë më 2 nëntor startoi edicioni i dytë i projektit të Fondacionit “Dimitër Berbatov” – Çmime për fëmijët e suksesshëm të Bullgarisë” –2009. Për këto çmime nominohen fëmijë në moshë shkollore që kanë arritur suksese në vitin 2009 në sferën e arteve, shkencës ose sportit.
*
Pas hapave të kushëririt të tij më të madh, edhe pse në dërrasën e shahut, ecën dhe 13 vjeçari Kiprian Berbatov. Ai u bë nënkampion i Turneut të fortë të shahut për meshkuj në qytetin francez Sotron. Supertalenti bullgar dhe akoma katër shahistë të tjerë u klasifikuan në finalen me nga 7 pikë, por me tregues më të mirë suplementarë ishte gjermani Mihael Haub dhe ai u bë fitues, kurse Kiprian Berbatrov mbeti në vendin e dytë. Për paraqitjen e shkëlqyeshme të Kiprianit flet dhe fakti, se ai la pas vetes 10 gross-mjeshtër.
*
Në Kampionatin botëror të volejbollit për meshkuj vitin e ardhshëm në Itali, Bullgaria do të luajë në një grup bashkë me skuadrat e Brazilit, Holandës dhe Kores Veriore. Gjatë javës ishte hedhur shorti i Ligës botërore në vitin 2010. Ndeshjet e grupit tonë do të luhen në Torino duke filluar më 4 qershor dhe duke mbaruar më 7 korrik. Turneu final do të zhvillohet në Argjentinë.

Përgatiti në shqip: Gjullka Ilieva

Më shumë nga rubrika

Mihaella Coneva

Tenistet tona Coneva dhe Mihajllova do të luajnë në çerekfinalet në Antalia

Mihaella Coneva dhe Gabriella Mihajllova u kualifikuan në çerekfinalet e turneut për singel në turneun e tenisit ITF në fusha të kuqe në Antalia (Turqi) me një fond çmimi prej 15 mijë dollarësh. Coneva fitoi derbin bullgar me të tretën Julija..

botuar më 22-01-21 2.37.MD

Bullgaria do të marrë pjesë me 16 sportistë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Bullgaria do të përfaqësohet me 16 sportistë në 7 sporte në Lojërat Olimpike XXIV Dimërore në Pekin, të cilat fillojnë më 4 shkurt 2022. Vendimi u miratua nga Komiteti Olimpik Bullgar. Sportet përfshijnë ski alpin, biatlon, ski vrapim, kërcim me..

botuar më 22-01-20 3.06.MD
Kirill Despodov

Ylli i "Lludogorec" Kirill Despodov është Futbollisti i Vitit në Bullgari

Kirill Despodov u shpall Futbollisti i Vitit në Bullgari për vitin 2021. Sulmuesi i “Lludogorec” fitoi çmimin për herë të dytë në karrierën e tij në konkurrencën e Martin Kamburovit (Beroe) dhe Georgi Jomovit (CSKA). Despodov shënoi 203 pikë,..

botuar më 22-01-20 9.53.PD
Подкасти от БНР