Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Alekeksander Frei nga skuadra e “Bazel”-it shënoi golin e dytë nga penalltia në portën e CSKA- së. Futbollistët e CSKA- së shënuan humbjen e radhës në Ligën Evropa si miq me 1:3.
Skuadrat “Levski” dhe CSKA shënuan humbjen e radhës në fazën grupore të ligës së Evropës. Pas shumë problemeve, lidhur me disiplinën e futbollistëve, ekipi i CSKA filloi me shumë energji ndeshjen e tij si mik i ekipit zviceran “Bazel”, por mikpritësit arritën pa shumë mundim fitore me 3 me 1. U mbajt dhe ndeshja në Sofje midis skuadrës “Levski” dhe ekipit austriak nga Zalcburgu “ Red Bul”. Kampioni bullgar nuk arriti të fitojë asnjë pikë dhe humbi me 0 me 1.

Në mënyrë më të tensionuar zhvillohet kampionati ynë i brendshëm i futbollit. Pas javës së 12 në krye të tabelës me pika të barabarta – 28, janë CSKA dhe “Liteks”, pasi futbollistët e CSKA fituan ndeshjen kundër ekipit të kryeqytetit “Slavija” me 2 me 0, ndërsa ekipi i Loveçit – Liteks mundi ekipin “Çernomorec” me 2 me 1 në Burgas.

Ekipi i kryesuar nga Radostin Stojçevi “Trentino Betklik”, nga Trento Italia, fitoi titullin botëror të klubeve të volejbollit, pasi në finalet mundi Skra nga Polonia me 3 me 0 set. Matej Kazijski luajti si titullar për “Trentino” dhe shënoi 16 pika. Në rivalitet për vendin e tretë Zenit nga Kazani i Rusisë u imponua mbi Pajkan të Teheranit me 3 me 0 set.

Gjimnasti më i mirë bullgar Jordan Jovçev u zgjodh në Komitetin ekzekutiv të Bashkimit evropian të gjimnastikës në kongresin e 23 të centralit, që u mbajt në Tel Aviv. Në strukturat udhëheqëse të gjimnastikës evropiane gjetën vend akoma dy përfaqësues bullgarë. Marija Petrova u rizgjodh në komitetin teknik të gjimnastikës artistike, ndërsa Mariela Stojçeva u përfshi në Komitetin teknik të kërcimit mbi batut. Për president të ri të Bashkimit evropian të gjimnastikës u zgjodh francezi Zhorzh Gylzek, i cili u imponua mbi shefin e deritanishëm Dimitrios Dimitrupolos nga Greqia me 24 kundrejt 22 votave.

Përgatiti në shqip: Sofia Popova
По публикацията работи: Vilhelm Baltaxhian

Notari i maratonës Petër Stojçev kaloi ngushticën e Gjibraltarit

Petër Stojçev u bë bullgari i parë që notoi përmes Ngushticës së Gjibraltarit sipas rregullave të Oceans Seven pa rroba neopreni. Stojçev kaloi distancën prej 16.4 km mes shkëmbinjve nga bregu evropian në qytetin spanjoll Tarifa..

botuar më 24-04-16 1.31.MD
Viktorio Iliev

Viktorio Iliev u bë kampion i Evropës në boks

Viktorio Iliev u bë kampion i Evropës në boks në kampionatin për të rinj dhe vajza në Poreç të Kroacisë, në kategorinë deri në 60 kg. Në finale ai u imponua mbi Bogdan Çelldik nga Ukraina. Kujtojmë se Bullgaria fitoi pesë medalje nga Kampionati..

botuar më 24-04-15 2.41.MD
Stilijana Nikollova, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

Stilijana Nikollova fitoi dy medalje ari dhe një argjendi në finalen e Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje

Pesë medalje është shifra e medaljeve në ditën e fundit të Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje. E dyta në shumëgarësh Stilijana Nikollova fitoi dy medalje të arta – për kombinimin me top dhe me fjongo ,dhe medaljen e..