Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Kampioni botëror i boksit Detelin Dallakliev fitoi çmimin “Ikar sportiv”.
Foto: BGNES
Kampioni botëror i boksit Detelin Dallakliev fitoi çmimin “Ikar sportiv” për arritje gjatë vitit. Çmimi jepet nga fondacioni “Sporti bullgar”. Me dallim për jetëgjatësi sportive u dekoruan dhe basketbollisti Todor Stojkov dhe volejbollisti Plamen Konstantinov. Për arritje në fushën e sportit botëror u dalluan ish futbollisti i “Liteksit” dhe sportist aktual i klubit “Ajndhoven” Stanisllav Manolev, ndërsa për sportistë të rinj me prosperitet më të madh - kampioni evropian dhe kampion botëror i supermoto, dhe kampioni botëror i snoubordit për të rinj Radoslav Jankov. Për paraqitje të denjë u dekoruan Ivan Jotovi – kampion botëror tre herë me radhë i qitjes me hark për veteranë, Marija Orjashkova – kampione botërore dhe evropiane e sambos, Stanka Zllateva – kampione evropiane dhe mbajtëse e medaljes së bronzit nga kampionati botëror i mundjes, Javor Hristov – kampion botëror i qitjes me hark në sallë, Marija Grozdeva – kampione evropiane dy herë me radhë dhe Jordan Jovçev – nënkampion botëror dhe mbajtës i medaljes së bronzit nga kampionati evropian i gjimnastikës sportive.

Gjatë javës së kaluar u shpallën 10 sportistët e propozuar për titullin “Sportist i vitit i Bullgarisë”. Veselin Topallov – shah, Detelin Dallakliev – boks, Dimitër Berbatov – futboll, Jordan Jovçev – gjimnastika sportive, Marija Grozdeva – qitje sportive, Marija Orjashkova – sambo, Matej Kazijski – volejboll, Petër Stojçev – not, Silvija Miteva – gjimnastika artistike dhe Stanka Zllateva – mundje, u përfshinë në dhjetëshin e artë të Bullgarisë dhe do të konkurrojnë për titullin “Sportisti i vitit i Bullgarisë” të gazetës “Trud”. Ceremonia e dekorimit do të jetë me 21 dhjetor në Teatrin popullor “Ivan Vazov”.

Me tetshinfinalet për Kupën e Bullgarisë përfundoi stina futbollistike e vjeshtës. Në ndeshjet më interesante “Çerno more” – Varna, mundi kampionin “Levski” me 4 me 1, CSKA u imponua mbi “Liteksin”, ndërsa “Sllavija” mundi “Llokomtiv”, Sofje, me 2 me 1.

Nënkampioni CSKA regjistroi fitoren e tij të parë për këtë vit në Ligën e kampionëve për volejboll, meshkuj. Në ndeshjen e tyre të dytë volejbollistët u imponuan mbi ish kampionin evropian Tur, Francë, me 3 me 2 set.

Jordan Jovçevi fitoi medaljen e agjentë në unaza në turneun Gran pri të gjimnastikës sportive në Brindizi të Italisë. Fitues u bë përfaqësuesi i mikpritësve Mateo Morandi.

Çifti ynë sportiv Nina Ivanova – Filip Zallevski u klasifikua në vendin e tretë në turneun e patinazhit artistik në Zagreb. Në dy vendet e para janë çifte ruse. Tek femrat Bullgaria u prezantua nga dy sportiste – Sonja Radeva e cila përfundoi në vendin e 7, ndërsa Manuella Stanukova – në vendin e 13. Tek meshkujt bullgari Georgi Kençadze përfundoi në vendin e 14.

Përgatiti në shqip: Sofia Popova

Më shumë nga rubrika

Denisllava Gllushkova

Sërish një fitore bindëse për Denisllava Glushkova në Australian Open

Denisllava Gllushkova u kualifikua në raundin e 16-të të kampionatit të tenisit për femra në Australian Open, duke mundur çeken Amelie Shmeikalova me 6:3, 6:2. Në ndeshjen e tretë adoleshentja bullgare do të luajë me kryesuesen në renditje për këtë..

botuar më 22-01-25 2.51.MD
Mihaella Coneva

Tenistet tona Coneva dhe Mihajllova do të luajnë në çerekfinalet në Antalia

Mihaella Coneva dhe Gabriella Mihajllova u kualifikuan në çerekfinalet e turneut për singel në turneun e tenisit ITF në fusha të kuqe në Antalia (Turqi) me një fond çmimi prej 15 mijë dollarësh. Coneva fitoi derbin bullgar me të tretën Julija..

botuar më 22-01-21 2.37.MD

Bullgaria do të marrë pjesë me 16 sportistë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Bullgaria do të përfaqësohet me 16 sportistë në 7 sporte në Lojërat Olimpike XXIV Dimërore në Pekin, të cilat fillojnë më 4 shkurt 2022. Vendimi u miratua nga Komiteti Olimpik Bullgar. Sportet përfshijnë ski alpin, biatlon, ski vrapim, kërcim me..

botuar më 22-01-20 3.06.MD
Подкасти от БНР