Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Kampioni botëror i boksit Detelin Dallakliev fitoi çmimin “Ikar sportiv”.
Kampioni botëror i boksit Detelin Dallakliev fitoi çmimin “Ikar sportiv” për arritje gjatë vitit. Çmimi jepet nga fondacioni “Sporti bullgar”. Me dallim për jetëgjatësi sportive u dekoruan dhe basketbollisti Todor Stojkov dhe volejbollisti Plamen Konstantinov. Për arritje në fushën e sportit botëror u dalluan ish futbollisti i “Liteksit” dhe sportist aktual i klubit “Ajndhoven” Stanisllav Manolev, ndërsa për sportistë të rinj me prosperitet më të madh - kampioni evropian dhe kampion botëror i supermoto, dhe kampioni botëror i snoubordit për të rinj Radoslav Jankov. Për paraqitje të denjë u dekoruan Ivan Jotovi – kampion botëror tre herë me radhë i qitjes me hark për veteranë, Marija Orjashkova – kampione botërore dhe evropiane e sambos, Stanka Zllateva – kampione evropiane dhe mbajtëse e medaljes së bronzit nga kampionati botëror i mundjes, Javor Hristov – kampion botëror i qitjes me hark në sallë, Marija Grozdeva – kampione evropiane dy herë me radhë dhe Jordan Jovçev – nënkampion botëror dhe mbajtës i medaljes së bronzit nga kampionati evropian i gjimnastikës sportive.

Gjatë javës së kaluar u shpallën 10 sportistët e propozuar për titullin “Sportist i vitit i Bullgarisë”. Veselin Topallov – shah, Detelin Dallakliev – boks, Dimitër Berbatov – futboll, Jordan Jovçev – gjimnastika sportive, Marija Grozdeva – qitje sportive, Marija Orjashkova – sambo, Matej Kazijski – volejboll, Petër Stojçev – not, Silvija Miteva – gjimnastika artistike dhe Stanka Zllateva – mundje, u përfshinë në dhjetëshin e artë të Bullgarisë dhe do të konkurrojnë për titullin “Sportisti i vitit i Bullgarisë” të gazetës “Trud”. Ceremonia e dekorimit do të jetë me 21 dhjetor në Teatrin popullor “Ivan Vazov”.

Me tetshinfinalet për Kupën e Bullgarisë përfundoi stina futbollistike e vjeshtës. Në ndeshjet më interesante “Çerno more” – Varna, mundi kampionin “Levski” me 4 me 1, CSKA u imponua mbi “Liteksin”, ndërsa “Sllavija” mundi “Llokomtiv”, Sofje, me 2 me 1.

Nënkampioni CSKA regjistroi fitoren e tij të parë për këtë vit në Ligën e kampionëve për volejboll, meshkuj. Në ndeshjen e tyre të dytë volejbollistët u imponuan mbi ish kampionin evropian Tur, Francë, me 3 me 2 set.

Jordan Jovçevi fitoi medaljen e agjentë në unaza në turneun Gran pri të gjimnastikës sportive në Brindizi të Italisë. Fitues u bë përfaqësuesi i mikpritësve Mateo Morandi.

Çifti ynë sportiv Nina Ivanova – Filip Zallevski u klasifikua në vendin e tretë në turneun e patinazhit artistik në Zagreb. Në dy vendet e para janë çifte ruse. Tek femrat Bullgaria u prezantua nga dy sportiste – Sonja Radeva e cila përfundoi në vendin e 7, ndërsa Manuella Stanukova – në vendin e 13. Tek meshkujt bullgari Georgi Kençadze përfundoi në vendin e 14.

Përgatiti në shqip: Sofia Popova
По публикацията работи: Vilhelm Baltixhijan

Viktorio Iliev

Viktorio Iliev u bë kampion i Evropës në boks

Viktorio Iliev u bë kampion i Evropës në boks në kampionatin për të rinj dhe vajza në Poreç të Kroacisë, në kategorinë deri në 60 kg. Në finale ai u imponua mbi Bogdan Çelldik nga Ukraina. Kujtojmë se Bullgaria fitoi pesë medalje nga Kampionati..

botuar më 24-04-15 2.41.MD
Stilijana Nikollova, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

Stilijana Nikollova fitoi dy medalje ari dhe një argjendi në finalen e Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje

Pesë medalje është shifra e medaljeve në ditën e fundit të Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje. E dyta në shumëgarësh Stilijana Nikollova fitoi dy medalje të arta – për kombinimin me top dhe me fjongo ,dhe medaljen e..