Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një koncert me këngë fëmijësh kushtuar Krishtlindjeve

Foto: Архив

Bota e krishterë feston ditën e Krishtlindjeve. Kambanat bien për lindjen e Shpëtimtarit. Po të doni të dëgjoni një koncert me këngë fëmijësh, kushtuar Krishtlindjeve - klikoni AUDIO. Ju urojmë minuta të këndshme!

Përgatiti në shqip: Anna Kapitanova
По публикацията работи: Valja Bozhillova

Më shumë nga rubrika

Deljana Llazarova

Dirigjentja Deljana Llazarova debuton në skenën amëtare me Orkestrën Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare

Më 1 prill, Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare do të mbajë një koncert në sallën “Bëllgaria”. Programi përfshin vepra të kompozitorëve Igor Stravinski, Marin Goleminov dhe Eduard Elgar. Në Koncertin për Violonçel dhe Orkestër solist do..

botuar më 22-03-31 5.08.MD

Një kryevepër e Bruckner në një koncert të Filarmonisë së Plevenit dhe të Korit Kombëtar të Filarmonisë "Svetosllav Obretenov"

Më 29 mars, në skenën e sallës “Bullgaria” në kryeqytet do të luhet Mesha numër 3 në F moll nga Anton Bruckner. Një përfaqësues i shquar i kulturës muzikore austriake, i njohur si një nga simfonistët më të mëdhenj të epokës romantike, Bruckner la..

botuar më 22-03-29 12.21.MD

“Ëndërr” e grupit “Gabana”

Grupi bullgar rok “Gabana” ka një histori më se 20 vjeçare. Ai u krijua në vitin 2000 në qytetin Plovdiv. Viktor Stambollov – vokal dhe kitarë, Angell Djullgerov – kitarë, Stojko Milev – bas, Nikolla Xhokov – bateri prezantojnë muzikë të vet prej..

botuar më 22-03-29 10.42.PD