Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Incizime të zgjedhura të Orkestrës për Muzikë Popullore pranë Radios Kombëtare Bullgare

Ansambli folklorik “Filip Kutev”
Foto: arkiv
Para 75 vitesh kur u themelua Radioja Kombëtare Bullgare si institucion kombëtar kulturor, një prej hapave të parë të Sirak Skitnik – udhëheqës i medias në ato vite ishte në drejtim të përhapjes së muzikës popullore bullgare nëpërmjet radio programeve. Po ta klikoni AUDIO mund të dëgjoni incizime nga viti, që po shkon 2009, të Orkestrës për Muzikë Popullore pranë Radios Kombëtare Bullgare me dirigjent Hristofor Radanov.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Nikolai Badinski – frymëzuar nga Levski, Haydn dhe Messien

Forumi “Muzika e re bullgare” (4.10 – 27.10), organizuar nga Lidhja e Kompozitorëve Bullgarë, sivjet prezanton vepra të dhomës të artistëve të brezave të ndryshëm. Në afishen lexojmë emrat e disa kompozitorëve bullgarë, karriera e të cilëve..

botuar më 21-10-18 5.41.MD

Muzika me ansamblet e BNR-s në një ekspozitë kineze në internet

Një mbrëmje bullgare me ansamblet e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) do të mbahet të hënën (18.10.21) në mbrëmje në Ekspozitën Ndërkombëtare të Muzikës IMX, e organizuar nga kompania kineze e muzikës KANJIAN dhe me mbështetjen e organizatave..

botuar më 21-10-18 3.42.MD

"Jo për mua" – një këngë nga albumi i ri i grupit BTR

"Jo për mua, por për ty, do të gjej përsëri kuptim ... Pse të kem shumë gjëra, pasi nuk je pranë meje!" - Kjo është pjesë e tekstit të këngës "Jo për mua" në interpretim të grupit BTR, dhe të muzikantëve të ftuar Kirill Mariçkov dhe Valldi Totev,..

botuar më 21-10-11 12.45.MD