Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Seleksionuesi i skuadrës përfaqësive bullgare të futbollit Stanimir Stoillov pranoi, se viti 2009 ishte i pasuksesshëm për futbollistët bullgarë.
Seleksionuesi i skuadrës përfaqësive bullgare të futbollit Stanimir Stoillov pranoi, se viti 2009 ishte i pasuksesshëm për futbollistët bullgarë, sepse ata nuk arritën të klasifikohen për kampionatin botërore. Si problem kryesor i ekipit ai tregoi mbrojtjen. Sipas tij futbollistët e rinj akoma nuk kanë përvojën e domosdoshme dhe bëjnë gabime. Megjithëqë sulmi i ekipit është i mirë, mbarë niveli i lojës duhet të rritet. Një problem tjetër i skuadrës përfaqësive janë futbollistët që luajnë jashtë. Ata janë bërthama e skuadrës, sepse janë pothuajse 8 veta.

Kapiteni i skuadrës përfaqësive bullgare dhe sulmues i ekipit “Mançestër Junajted” – Dimitër Berbatov do të bëjë një leje të detyrueshme brenda tri muajve të ardhshëm. Berbatovi është me traumë dhe gjuri i tij i djathtë duhet të operohet, që të shërojë. Futbollisti vuan nga trauma që nga vjeshta, por mjekët e kampionëve anglezë bënin gjithçka, që të mos arrihet deri te intervencioni kirurgjik. Mirëpo, doli që kjo është e pamundshme, sepse ndikon mbi cilësinë e lojës së futbollistit.

Basketbollisti grek Vasilis Spanulis u bë sportisti numër një i Ballkanit për vitin 2009 në anketën e 37-të me radhë të agjencisë telegrafike bullgare. Ai zuri vendin e parë në klasifikimin me 43 pika gjithsej, i ndjekur nga gjimnasti Martin Dragulesku nga Rumania. I treti në klasifikim me 36 pika është kampioni botëror i boksit në kategorinë 54 kilogram, bullgari Detelin Dallaklliev. Ndër 10 sportistët më të mirë në Ballkan gjeti vend edhe një bullgar tjetër – futbollisti Dimitër Berbatov. Ai zuri pozitën e gjashtë. Në anketën prestigjioze të agjencisë bullgare morën pjesë agjencitë kombëtare të lajmeve të 8 vendeve ballkanike – Greqia, Rumania, Turqia, Serbia, Maqedonia, Mali i Zi, Shqipëria dhe Bullgaria.

Skiatorët e skuadrës kombëtare Georgi Georgiev dhe Sillvija Maxharska fituan dy slalomat për Federatën Ndërkombëtare të Skive, që u zhvilluan në qytetin Bansko. Te meshkujt 22 vjeçari Georgi Georgiev përfundoi i pari në dy manshet. Garën e startuan 45 skiatorë nga 10 vende. Te femrat Sillvija Maxharska pa problem fitoi garën, duke avancuar para skiatores më të mirë bullgare Marija Kirkova.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova
По публикацията работи: Vesella Vlladkova

Notari i maratonës Petër Stojçev kaloi ngushticën e Gjibraltarit

Petër Stojçev u bë bullgari i parë që notoi përmes Ngushticës së Gjibraltarit sipas rregullave të Oceans Seven pa rroba neopreni. Stojçev kaloi distancën prej 16.4 km mes shkëmbinjve nga bregu evropian në qytetin spanjoll Tarifa..

botuar më 24-04-16 1.31.MD
Viktorio Iliev

Viktorio Iliev u bë kampion i Evropës në boks

Viktorio Iliev u bë kampion i Evropës në boks në kampionatin për të rinj dhe vajza në Poreç të Kroacisë, në kategorinë deri në 60 kg. Në finale ai u imponua mbi Bogdan Çelldik nga Ukraina. Kujtojmë se Bullgaria fitoi pesë medalje nga Kampionati..

botuar më 24-04-15 2.41.MD
Stilijana Nikollova, foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Ritmike - Anna Nedkova

Stilijana Nikollova fitoi dy medalje ari dhe një argjendi në finalen e Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje

Pesë medalje është shifra e medaljeve në ditën e fundit të Kupës Botërore të Gjimnastikës Ritmike në Sofje. E dyta në shumëgarësh Stilijana Nikollova fitoi dy medalje të arta – për kombinimin me top dhe me fjongo ,dhe medaljen e..