Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Seleksionuesi i skuadrës përfaqësive bullgare të futbollit Stanimir Stoillov pranoi, se viti 2009 ishte i pasuksesshëm për futbollistët bullgarë.
Foto: BGNES
Seleksionuesi i skuadrës përfaqësive bullgare të futbollit Stanimir Stoillov pranoi, se viti 2009 ishte i pasuksesshëm për futbollistët bullgarë, sepse ata nuk arritën të klasifikohen për kampionatin botërore. Si problem kryesor i ekipit ai tregoi mbrojtjen. Sipas tij futbollistët e rinj akoma nuk kanë përvojën e domosdoshme dhe bëjnë gabime. Megjithëqë sulmi i ekipit është i mirë, mbarë niveli i lojës duhet të rritet. Një problem tjetër i skuadrës përfaqësive janë futbollistët që luajnë jashtë. Ata janë bërthama e skuadrës, sepse janë pothuajse 8 veta.

Kapiteni i skuadrës përfaqësive bullgare dhe sulmues i ekipit “Mançestër Junajted” – Dimitër Berbatov do të bëjë një leje të detyrueshme brenda tri muajve të ardhshëm. Berbatovi është me traumë dhe gjuri i tij i djathtë duhet të operohet, që të shërojë. Futbollisti vuan nga trauma që nga vjeshta, por mjekët e kampionëve anglezë bënin gjithçka, që të mos arrihet deri te intervencioni kirurgjik. Mirëpo, doli që kjo është e pamundshme, sepse ndikon mbi cilësinë e lojës së futbollistit.

Basketbollisti grek Vasilis Spanulis u bë sportisti numër një i Ballkanit për vitin 2009 në anketën e 37-të me radhë të agjencisë telegrafike bullgare. Ai zuri vendin e parë në klasifikimin me 43 pika gjithsej, i ndjekur nga gjimnasti Martin Dragulesku nga Rumania. I treti në klasifikim me 36 pika është kampioni botëror i boksit në kategorinë 54 kilogram, bullgari Detelin Dallaklliev. Ndër 10 sportistët më të mirë në Ballkan gjeti vend edhe një bullgar tjetër – futbollisti Dimitër Berbatov. Ai zuri pozitën e gjashtë. Në anketën prestigjioze të agjencisë bullgare morën pjesë agjencitë kombëtare të lajmeve të 8 vendeve ballkanike – Greqia, Rumania, Turqia, Serbia, Maqedonia, Mali i Zi, Shqipëria dhe Bullgaria.

Skiatorët e skuadrës kombëtare Georgi Georgiev dhe Sillvija Maxharska fituan dy slalomat për Federatën Ndërkombëtare të Skive, që u zhvilluan në qytetin Bansko. Te meshkujt 22 vjeçari Georgi Georgiev përfundoi i pari në dy manshet. Garën e startuan 45 skiatorë nga 10 vende. Te femrat Sillvija Maxharska pa problem fitoi garën, duke avancuar para skiatores më të mirë bullgare Marija Kirkova.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Mihaella Coneva

Tenistet tona Coneva dhe Mihajllova do të luajnë në çerekfinalet në Antalia

Mihaella Coneva dhe Gabriella Mihajllova u kualifikuan në çerekfinalet e turneut për singel në turneun e tenisit ITF në fusha të kuqe në Antalia (Turqi) me një fond çmimi prej 15 mijë dollarësh. Coneva fitoi derbin bullgar me të tretën Julija..

botuar më 22-01-21 2.37.MD

Bullgaria do të marrë pjesë me 16 sportistë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Bullgaria do të përfaqësohet me 16 sportistë në 7 sporte në Lojërat Olimpike XXIV Dimërore në Pekin, të cilat fillojnë më 4 shkurt 2022. Vendimi u miratua nga Komiteti Olimpik Bullgar. Sportet përfshijnë ski alpin, biatlon, ski vrapim, kërcim me..

botuar më 22-01-20 3.06.MD
Kirill Despodov

Ylli i "Lludogorec" Kirill Despodov është Futbollisti i Vitit në Bullgari

Kirill Despodov u shpall Futbollisti i Vitit në Bullgari për vitin 2021. Sulmuesi i “Lludogorec” fitoi çmimin për herë të dytë në karrierën e tij në konkurrencën e Martin Kamburovit (Beroe) dhe Georgi Jomovit (CSKA). Despodov shënoi 203 pikë,..

botuar më 22-01-20 9.53.PD
Подкасти от БНР