Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kënga e ditës - “Korrik”

Është verë! Është korrik! Ky fakt i jep ton këngës, e cila frymëzon me një gjendje shpirtërore pushimi. Interpretuesi i kësaj kënge rok “Korrik” është një nga themeluesit e muzikës rok në Bullgari. Gjeorgji Minçevi është dhe autor i tekstit të këngës, kurse muzika është vepër e Andrej Stançevit.

“Erdhi koha të them - bëji plaçkat gati
nisu drejt Sozopolit, tanimë që të gjithë janë aty.
Shokët e vjetër, nxorën kitarat
por ti përse je këtu, dhe mbi të gjitha, vetëm?!”

Po të doni ta dëgjoni këngën “Korrik” klikoni AUDIO! Ju urojmë dëgjim të këndshëm!

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Nedjallka Simeonova – fëmija-mrekulli që fitoi famë botërore

Më 2 dhjetor shënohen 120 vjet nga lindja e violinistes së madhe bullgare Nedjallka Simeonova. Ajo lindi në vitin 1901 në qytetin Haskovo. Koncerti i saj i parë para publikut ishte në një moshë shumë të hershme, ndërsa turneu i saj i parë jashtë..

botuar më 21-12-02 9.44.PD
Shtëpia “Petko Stajnov”,  në qytetin Kazanllëk

Petko Stajnov – një krijues i dhuruar me intuitë dhe largpamësi profesionale

Një nga kompozitorët më të shquar bullgarë, aktivist i palodhur shoqëror, drejtues i institucioneve muzikore dhe kulturore, Akad. Petko Stajnov mbetet në historinë tonë si kompozitor i veprave thellësisht bullgare në tingëllimin e tyre melodik dhe..

botuar më 21-12-01 10.20.PD

Delja dhe kënga e saj “Ti nuk je”

Delja Harallampieva është këngëtare pop, artiste, autore e disa prej këngëve në repertorin e saj. Njëra prej tyre – “Ti nuk je” tash disa muaj është në BG Top 20 – klasifikimin e Radios Kombëtare Bullgare për muzikën pop dhe rok. Muzikën Delja e..

botuar më 21-11-29 11.34.PD
Подкасти от БНР