Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Skuadra kombëtare e grave e volejbollit e Bullgarisë fitoi medalje të argjendtë nga liga Evropiane e volejbollit.
Skuadra kombëtare e grave e volejbollit fitoi medalje të argjendtë nga liga Evropiane e volejbollit pasi në finalin në Ankara i la vend skuadrës së Serbisë me 1:3 set. Bullgaret treguan një lojë të mirë kundra kundërshtareve të veta, të cilat mundën të mbrojnë trofeun e vet nga viti i kaluar. Dy setet e parë në takim përfunduan 25:20 për Serbinë, ku skuadra bullgare luajti jashtëzakonisht barazisht dhe fitoj në setin e tretë me 25:16. Një ditë përpara finales volejbollistet tona arritën një fitore dramatike mbi Turqinë në ndeshjen prej 5 sete. Dy nga sportistet e kombëtares morën dhe dekorata individuale pas fundit të turneut.

Po vazhdon prezantimi i mirë i skuadrave bullgare të futbollit në turnetë evropiane të klubeve. Skuadra e “Liteksit” nga qyteti Lloveç mundi skuadrën “Rudar” nga Mali i Zi me 4:0 në një ndeshje revansh nga rrethi i dytë paraprak i Ligës Kampionike. Ndeshja u luajt në Podgorica dhe pas një rezultati 5:0 “Liteks” po vazhdojnë në rrethin e tretë kualifikativ të turneut më prestigjioz evropian të klubeve. Kundërshtari tjetër i kampionit bullgar të futbollit do të jetë skuadra sllovake “Zhilina”,e cila mundi si mikpritëse skuadrën e Maltës “Birkirkara” me 3:0 në revanshin dhe me një rezultat 3:1 po kështu vazhdon përpara në garë. Ndeshja e parë midis skuadrave “Liteks” dhe “Zhilina” do të luhet më 27 korrik në qytetin Lloveç.

Skuadra e Levskit fitoi si mik skuadrën irlandeze “Dëndollk” me 2:0 dhe me një rezultat të përgjithshëm 8:0 u klasifikua për rrethin e tretë paraprak nga Liga Evropa. Aty “Levski” do të takojë skuadrën e “Kallmarit”-Suedi, e cila me rezultatin e përgjithshëm 2:0 mënjanoi “Daçia” Moldavia nga turneu. 2 skuadrat e tjera bullgare, pjesëmarrëse në ligën Evropa-CSKA Sofja dhe Beroe nga Stara Zagora, do të përfshihen në fazën e tretë kualifikuese të turneut. Mbajtësi i Kupës së vendit “Beroe” do të takojë “Rapid”-Vjena, pasi austriakët për herë të dytë fituan skuadrën letone Suduva, kësaj radhe me 4-2 dhe me një rezultat të përgjithshëm prej 6-2 vazhdojnë përpara.

Skuadra kombëtare bullgare e atletikës së lehtë është në Barcelonë, ku më 26 korrik deri më 1 gusht do të zhvillohet kampionati i 20 Evropian i atletikës së lehtë në të hapur. Në grup janë përfshirë 9 gra dhe 7 burra. Një nga sportistet bullgare me shanse më të shumta për të fituar medalje është Vanja Stambollova , e cila do të startojë në 400 metra me pengesa. Përpara 4 vjetëve ajo fitoi medalje të artë në vrapimin në 400 metra për gra në kampionatin Evropian të atletikës së lehtë në qytetin Goteborg.

Sportisti më i suksesshëm bullgar në maratonën e notit Petër Stojçev fitoi medalje të bronztë në maratonën 25 kilometrash nga kampionati botëror i notit në ujëra të hapura në qytetin kanadez Robervall. Ai regjistroi kohë prej 5 orëve, 33 minuta, 50 sekonda dhe 290 të qindta. Aleksandër Majer nga Shtetet e Bashkuara u bë kampion me kohë 5 orë, 32 minuta dhe 39 sekonda. Fill pas tij u rendit Valerio Kleri nga Italia me kohë 5 orë, 32 minuta dhe 40 sekonda.

Tajbe Jusein fitoi medalje të bronztë në kategorinë 63 kilogramë në kampionatin Botëror në mundje për vajza dhe të rinj në Budapest. Në ndeshjen për vendin e tretë bullgaria u imponua mbi Anna Fedorova nga Ukraina me 2:0 pjesë. Në gjysmë finalet kombëtarja tonë i la vend Daniele Llapane nga Kanadaja më 0:2 pjesë.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva
По публикацията работи: Aleksandër Markov

Milica Mirçeva përmirësoi rekordin kombëtar për maratonën në distancën 5 km në rrugë

Rekorduesja kombëtare në distancën 10 000 metra në maratonë Milica Mirçeva regjistroi një rekord të dytë kombëtar në distancën 5 kilometra në rrugë në Leicester (Britania e Madhe). Mirçeva përfundoi e 15-ta në garën elitare me kohën 15:43, dy..

botuar më 24-03-18 4.32.MD

Viktoria Tomova dhe Grigor Dimitrov zunë pozita më të larta në renditjen botërore

Në renditjen botërore të tenistëve , të publikuar sot, tenistët më të mirë të Bullgarisë, Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova, u lëvizën më përpara. Falë arritjes në fazën e 16-të në Indian Wells, Grigor Dimitrov u ngjit një pozicion më parë..

botuar më 24-03-18 12.16.MD
Petër Stojçev

Petër Stojçev u bë bullgari i parë që notoi përmes Ngushticës Kuk

Petër Stojçev, i njohur si notari më i suksesshëm në botë në maratonë, shënoi një tjetër arritje serioze duke u bërë bullgari i parë që notoi përmes Ngushticës Kuk, e cila lidh ishujt jugor dhe verior të Zelandës së Re. Stojçev ia doli,..