Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panorama sportive

Bullgaria mundi Poloninë në kualifikimet për Kampionatin evropian të basketbollit me rezultat 74:70.
Tre skuadra bullgare “Levski”, “CSKA” dhe “Liteks” po e vazhdojnë pjesëmarrjen e vet në Ligën Evropa. Skuadra e “Levskit” eliminoi skuadrën suedeze “Kallmar” pas një barazie ne ndeshjen e parë 1:1 dhe fitore në revanshin me 5:2. Ndeshja në Sofje kaloi përmes peripecive interesante. Pas një lojë të shkëlqyer gjatë pjesës më të madhe nga takimi i futbollistëve të “Levskit” 10 minuta përpara fundit kryesonin me 3:0 pas dy golave të sulmuesit të ri Gara Dembele dhe 1 të Dani Mlladenovit. Në rrethin tjetër “Levski” do të takojë një skuadër tjetër suedeze - AIK (Sollna). Karakter tregoi dhe një përfaqësues tjetër bullgar në turne – “CSKA”. Kundra gjysmë profesionales “Kliftënvill” nga Irlanda Veriore, skuadra bullgare fitoi ndeshjen e vet të parë në Sofje me 3:0, për shumë kohë të gjatë mbetej mbrapa në rezultatin në revansh me 0:1. Në fund të ndeshjes “CSKA” e ngriti nxitimin dhe arriti deri në fitore me 2:1. Pavarësisht se humbja e mundshme nuk do të qe fatale për futbollistët bullgar, ju bën nder se mbrojtën nderin e futbollit të vendit. Kampioni “Liteks” u bë kandidati i tretë bullgar për të marrë pjesë në fazën e grupit të Ligës Evropa, pasi nuk mundi të evitojë rrethin e tretë paraprak të Ligës së Kampioneve. Pas barazisë në ndeshjen e parë në shtëpi kundër skuadrës sllovake “Zhilina” skuadra nga Lloveçi mundi të kryesojë në rezultatin me revansh në minutën e 50. Për skuadrën bullgare mbeti fakti qetësues se e vazhdon pjesëmarrjen e vet në Ligën Evropa. Aty fati ju ofron mundësinë e tretë të radhës të luajnë kundër një skuadre, e cila ka eliminuar një skuadër tjetër bullgare “Levski” – “Debrecen” nga Hungaria. Mjerisht dy provat e deritanishme kundër skuadrës BATE nga Bellarusi dhe “Zhilina” nuk patën sukses. Me shpresë që prova e tretë për hakmarrje të jetë e lumtur.

Skuadra e meshkujve e basketbollit në Bullgari fitoi mbi Poloninë në kualifikimet evropiane për Kampionatin evropian të basketbollit gjatë vitit 2011 me 74:70. Përpara çerekut të fundit të ndeshjes në Sofje bullgarët mbetën mbrapa në rezultat me 11 pikë - 44:55. Pas lojës së shkëlqyer në çerekun e fundit të Filip Videnovit, i cili shënoi 4 treshe të radhës në minutat e fundit, kombëtarët bullgar arritën në një kthesë të madhe. Pikërisht Videnov ishte me rezultat më të lartë për skuadrën bullgare pasi përfundoi me 26 pikë.

Ilijan Gazepov u bë kampion evropian në kategorinë deri më 85 kilogramë të kampionatit në kontinentin e vjetër për të rinj në Sarajevë. Shpresa jonë e re në mundjen klasike u imponua në final mbi rusin Rusllan Axhigov me 2:1 pjesë. Joto Hristov humbi ndeshjen për bronzin në kategorinë deri më 42 kilogramë. Në finalin e vogël ai i la vend Daniell Kataragës me 0:2 pjesë.

Momçill Karailiev u rendit në vendin e 8 në disiplinën kërcim trehapësh në turneun nga vargu liga e Diamant, i cili u zhvillua në Stokholm. Top atleti ynë regjistroi një rezultat në provën e vet më të mirë prej 16, 54 metra. Titullin e fitoi francezi Tedi Tamgo me arritje 17,36 metra.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva
По публикацията работи: Villhelm Balltaxhian

Viktoria Tomova dhe Grigor Dimitrov zunë pozita më të larta në renditjen botërore

Në renditjen botërore të tenistëve , të publikuar sot, tenistët më të mirë të Bullgarisë, Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova, u lëvizën më përpara. Falë arritjes në fazën e 16-të në Indian Wells, Grigor Dimitrov u ngjit një pozicion më parë..

botuar më 24-03-18 12.16.MD
Petër Stojçev

Petër Stojçev u bë bullgari i parë që notoi përmes Ngushticës Kuk

Petër Stojçev, i njohur si notari më i suksesshëm në botë në maratonë, shënoi një tjetër arritje serioze duke u bërë bullgari i parë që notoi përmes Ngushticës Kuk, e cila lidh ishujt jugor dhe verior të Zelandës së Re. Stojçev ia doli,..

botuar më 24-03-15 6.07.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov do të luajë kundër Daniill Medvedev në Indiën Uells

Grigor Dimitrov shënoi fitore të lehtë duke u paraqitur mira ndaj numrit 21 të botës në tenis për meshkuj, francezit Adrian Manarino. Bullgari fitoi me 6:3 dhe 6:3 për 81 minuta dhe arriti të kualifikohet në fazën e 16-të të turneut "Masters" në..