Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Takime në valët e Radio Bullgarisë

Ngjallja e Krishtit është një nga ngjarjet më të shënuara në historinë e fisit njerëzor. Kjo është një ditë e gëzimit, një triumf i jetës mbi vdekjen. Që të pritet një festë e tillë e madhe e krishtere, që të përjetohet kënaqësia dhe gëzimi i kremtes, kanuni kërkon që ajo të paraprihet nga një kreshmë. Prandaj përgatitja zë fill shumë ditë para kremtes së Pashkës me dy të dielat – të Dielën e të Lidhurit të Mishit dhe të Dielën e të Lidhurit të Djathit. Pas kësaj fillojnë Kreshmët e Mëdha, që vazhdojnë pothuajse tetë javë. Nëse dëshironi të mësoni më shumë hollësi për kreshmën në kalendarin e kremteve, për ritet e të lidhurit të mishit dhe të djathit, për kërkimin dhe dhënien e ndjesë, si shprehja e mirësisë më të madhe prej të krishteri, klikoni AUDIO.

Ju urojmë minuta të këndshme!

Më shumë nga rubrika

Do të kalojmë në një javë pune katër-ditore jo më herët se pas 5 vjetësh

A është e mundur të arrihet një ekuilibër midis punësimit dhe jetës personale? Del se, po, nëse kalojmë më pak kohë në zyrë, por bëjmë të njëjtën sasi pune për të njëjtën pagë. Rezultatet tani për tani tingëllojnë në mënyrë inkurajuese -një stres..

botuar më 21-08-04 7.15.PD

“Shtëpitë e mençura” mund të pushtojnë tregun e pasurive të paluajtshme më shpejt nga sa pritej

Ju nevojitet që të udhëtoni për një-dy javë, por në shtëpi mbetet kafsha juaj e shtëpisë, të cilën të afërmit tuaj ose shokët duhet që ta ushqejnë çdo ditë. Dhe në këtë nuk do të kishte ndonjë gjë të pazakonshme nëse kohët e fundit nuk keni hyrë në..

botuar më 21-08-03 10.06.PD

Sa kohë do të vazhdojë vapa e madhe në Bullgari?

Java e parë e gushtit filloi me një kod të kuq për temperatura të larta të rrezikshme në 9 rrethe të Bullgarisë Veriore dhe Jugore. Në rajonin  e qyteteve Pleven, Veliko Tërnovo, Ruse, Bllagoevgrad, Pazarxhik, Pllovdiv, Haskovo, Stara Zagora dhe Jamboll..

botuar më 21-08-03 7.15.PD