Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kushte të mrekullueshme për ski në pushimoren Pamporovo

БНР Новини
Foto: Veneta Nikollova

Bora e vonuar e janarit u prit me gëzim pa masë nga skiatorët në vend. Ka dallim, që njeriu të zbritet mbi pistat e mbuluara me borë të natyrshme, në vend të rrëshqitet mbi dëborën artificiale. Tani kur dimri erdhi edhe në Bullgari, qendra e skive Pamporovo në malin Rodopa është gati të pritë një numër të madh skiatorësh. Shumica e pistave të pushimores startojnë nga maja Snezhanka – me lartësi 1926 metra. Kulla televizive, që ngrihet mbi të shihet nga të gjitha këndet e pushimores Pamporovo.

Снимка

Pas janarit, i cili ishte relativisht i ngrohtë dhe i thatë, skiatorët dhe snoubordistët tani janë tepër të kënaqur nga emocionet dimërore, që ofron mali. Pistat në pushimoren më jugore bullgare dallohen për nga vështirësia. Gjatësia e përgjithshme e tyre është 37 kilometra. Që të mos jenë në varësi të motit 90 për qind prej tyre janë të pajisura me impiante për borë artificiale. Pronarët e zonës së skive krenohen edhe me shkollat e skive dhe të snoubordit, ku rrëshqitjen e përvetësojnë si njerëz në moshën e njomë, ashtu edhe ata në moshën e thyer. Në piskun e stinës së skive, të gjitha vilat për pushim ofrojnë informacion për teleferikët dhe për gjatësia e rreshtave para tyre. Bileta ditore kushton 55 leva (afro 28 euro). Sipas zonjës Tanja Marinova, drejtoreshë marketing dhe shitje të firmës Pamporova AD, e cila është pronare e infrastrukturës së skive në kompleks, sezoni ecën mirë. Lidhur me këtë ajo shpjegon: “Përderisa para një viti pushimoren e frekuentuan kryesisht skiatorë britanikë, tani mund të them, se ata janë më tepër bullgarë, turq, grekë, rumunë. Krahas kësaj është i madh numri i serbëve dhe maqedonasve. Gjatë kësaj stine u kthyen edhe turistët rusë dhe danezë.”

Снимка

Është plotë veprimtari kalendari sportiv i pushimores Pamporovo. Në fillim të shkurtit u zhvillua Gara Ndërkombëtare e Skive për fëmijë – disiplina alpine: sllallom vigan dhe sllallom për kupën “PIBA”. Miqtë e kompleksit do të kenë mundësi të asistojnë edhe në garën e çiklizmit “Winter Bike Duel 2014”. Në të çiklistë nga vende të ndryshme do të rivalizojnë duke zbritur me biçikleta mbi pistat më të pjerrëta të pushimores. Gjatë marsit parashikohet të organizohet Kampionati Kombëtar i Snoubordit “Half Pipe Pamporovo” dhe Maratona Ballkanike e Skive. Pritet, që garat t’i frekuentojnë mijëra spektatorë dhe tifozë të sporteve të bardha. Duke synuar të tërheqin më shumë mysafirë pronarët e hoteleve shfaqin një zhdërvjelltësi të madhe.

Снимка

“Në pushimoren ka më se 50 hotele që ofrojnë mundësi të ndryshme dhe të llojllojshme – shpjegon Tanja Marinova. – Interesin e turistëve provokojnë paketat, që përfshijnë gjithçka edhe bileta për teleferikët. Krahas skive, ofrohen edhe mundësi të mëdha për ekskursione në rajonin e pushimores Pamporovo.”

Снимка

Mysafirët e pushimores vizitojnë edhe fshatin e afërt Shiroka Llëka, që të shikojnë shtëpitë e vjetra tipike për këtë rajon. I strukur në mesë të gjinjve të malit ky fshat çdo vit është organizator i një festivali i burrave të maskuar me emrin kukeri. Festivali i sivjetshëm parashikohet të mbahet më 2 mars, dhe për të pritet të vijnë më se 5 mijë mysafirë nga vendi dhe nga jashtë. Të gjithë që punojnë në degën turistike janë me shpresë, se mbulesa e dëborës në rajonin e pushimores Pamporova do të mbetet e përshtatshme për sportet dimërore deri atëherë.

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Fotografi: Veneta Nikollova

Ky material u përgatit në sajë të Projektit të Administratës Rajonale – Smoljan në kuadrin e Programit të Bashkëpunimit Territorial Evropian “Greqi – Bullgari 2007 – 2013”


Më shumë nga rubrika

Vendpushimet dimërore bullgare pritën dy herë më shumë turistë

Pavarësisht parashikimeve të zymta, çmimeve të larta të energjisë elektrike dhe luftës në Ukrainë, sezoni turistik dimëror në Bullgari është i suksesshëm, sipas Sistemit të Unifikuar të Informacionit Turistik të Ministrisë së Turizmit. Hotelet për..

botuar më 22-03-22 11.30.PD

Një park paleontologjik krejt i ri kënaq të rinjtë dhe të moshuarit në qytetin turistik Vërshec

Hapi dyer atraksioni më i ri në qytetin piktoresk në malin Stara Pllanina-Vërshec. I vetmi park paleontologjik  i këtij lloji në Ballkan shtrihet mbi një sipërfaqe prej një hektari në Parkun e Pishave të qytetit dhe tanimë po mirëpret mysafirët e..

botuar më 22-03-21 12.50.MD

Udhërrëfyesit bullgare dhe rumunë do të njohin turistët me trashëgiminë kulturore të Dobruxhës

Njëzet udhërrëfyes bullgarë dhe rumunë do t'i çojnë turistët në katër itinerare të reja në rajonin ndërkufitar Dobriç-Konstancë. Para kësaj, ata do marrin pjesë në trajnime profesionale në kuadër të një projekti të përbashkët të komunave Dobriç dhe..

botuar më 22-03-20 9.35.PD