Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Me këngë e valle buzë binarëve të ngushtë”

Kjo është motoja e tubimit të parë të krijimtarisë popullore dhe të miqve të linjës me trase të ngushtë

БНР Новини
Foto: opoznai.bg

СнимкаFushat e gjelbra rreth stacionit Avramovo – stacioni më i lart hekurudhor në Ballkan, bëhen skenë e tubimit “Rreth linjës me trase të ngushtë. Ngjarja është gjatë kësaj të diele /12 gusht/, kurse iniciator dhe organizator bazë është Shoqata Qytetare “Për linjën e trasesë së ngushtë”.

Ata, të cilët i ndjekin lajmet nga vendi, sigurisht që mbajnë mend sesi përpara 5 vjetëve, një djalë 18 vjeç filloi betejë me institucionet për ruajtjen e vijës hekurudhore Septemvri-Dobrinishte. Kështu u vu fillimi i lëvizjes qytetare për ruajtjen dhe popullarizimin e linjës me trase të ngushtë, si dhe për zhvillimin e potencialit të saj turistik. Kristian Vaklinov – një adoleshent i atëhershëm, themelues dhe kryetar i shoqatës “Për linjën me trase të ngushtë”, tregon:

Снимка

Ideja bazë është të mund të ruajmë linjën me trase të ngushtë-këtë pasuri të cilën e kemi. U binda se popullarizimi i historisë rreth saj, i ndez edhe më shumë njerëzit pas kauzës. Unë vet tanimë 9 vjet udhëtoj nëpër këtë vijë si turist dhe mësova shumë. Ndërtimi fillon gjatë vitit 1921, por projekti të lidhet stacioni Septemvri me regjionin e Velingradit lind më herët – gjatë vitit 1916. Puna kryhet në etapa deri më 9 dhjetor 1945, kur është inauguruar dhe pjesa e fundit nga qyteti Bansko deri në Dobrinishte. Është dashur të vazhdojë deri në detin Egje, por nuk ndodh. Për 5 orë dhe 125 kilometra njeriu kalon rreth kureshtjeve të shkëlqyera natyrore dhe historike. Në plan teknik linja është atraktive me “gjashtëshet” dhe “tetëshet” që i përshkruan, duke kapërcyer reliefin malor. Nga pikënisja fillestare deri në stacionin Avramovo ka një zhvendosje mbi 1000 metra. Derisa di unë, kjo është unikale në një përpjesëtim botëror. Avramovo është në një lartësi 1267 metra mbi nivelin e detit. Një pasuri është dhe fakti se praktikisht vija lidh 3 krahina etniko-kulturore – Trakinë, Rodopet dhe Pirinin. Ky udhëtim 5 orësh është një takim me fate të ndryshme njerëzore, jetesë dhe kulturë. Jam i lumtur , se gjithnjë e më shumë njerëz e vlerësojnë këtë pasuri.

Foto: ecovelingrad.com

Avramovo është një fshat i lartë malor, i vendosur në një kodër nga njëra anë e stacionit, kurse nga ana tjetër është fshati Pashovi. Stacioni është në luadhet midis dy fshatrave dhe kjo është qendra e qafës së Avramit. Hapet një pamje madhështore drejt majave shkëmbore. Në qoftë se kjo bëhet traditë, siç janë qëllimet e organizatorëve, ka vend të mjaftueshëm dhe për interpretuesit dhe për publikun, dhe për tregtarët të cilët udhëtojnë, të cilët i ndjekin tubimet dhe ju ofrojnë njerëzve ushqim, sende të punuara në dorë dhe akoma shumë gjëra të tjera.

Kristiani tregon se kanë organizuar disa festa rreth linjës me një trase të ngushtë që të motivojnë njerëzit të udhëtojnë me të dhe të shikojnë pamjet natyrore jashtëzakonisht të bukura. Në përkrahje të kauzës është dhe tubimi i ardhshëm, i cili do të zgjasë gjatë gjithë ditës së diel.

Presim miq të shumtë, kurse interpretuesit janë nga i gjithë vendi – thotë akoma entuziasti i ri. Po e organizojmë tubimin me përkrahjen e bashkive Velingrad dhe Jakoruda, si dhe të hekurudhave shtetërore Bullgare. Përveç nga këto bashki, presim amatorë të shumtë nga qytezat përmes të cilave kalon linja me një trase të ngushtë, si dhe pjesëmarrës nga grupet e vatrave të kulturës dhe klubet e vallëzimit në qytetet Bllagievgrad, Plovdiv, Krumovgrad, Asenovgrad, Peshtera, Pazarxhik, Razllog, do të ekzekutojnë gajdexhinj nga Peshtera, Smoljan... Do të jetë shumë e larmishme dhe me shumë ngjyrë, kurse treni është në qendër të ngjarjes.

Снимка

Kristiani na tha se, ndien një kënaqësi të madhe dhe lumturi nga ajo që është bërë për linjën me një trase të ngushtë. Shembulli i tij ka detyruar njerëz të shumtë të fillojnë luftë me padrejtësitë në sfera të ndryshme të jetës.

Shumë nga të rinjtë tek ne nuk kanë shpresa të mëdha për të ardhmen, janë të de inkurajuar. Kjo është e rëndësishme dhe për brezin e prindërve tanë. Duke e kuptuar se u ndikoj njerëzve të besojnë se janë në gjendje të ndryshojnë botën rreth vetes së vet, punoj me një frymëzim më të madh dhe gjithnjë e më aktivisht në këtë drejtim. Fakti se kaq shumë interpretues ranë dakord të marrin pjesë në tubim, është një dëshmi se kauza tonë është me të vërtetë e rëndësishme për shumë njerëz.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: arkiv personal

Më shumë nga rubrika

Me urime për një vit plot shëndet dhe lumturi!

Prej shekujve pritja e Vitit të Ri është mes momenteve më të rëndësishme në traditën bullgare. Kjo nuk është thjesht një ndërrim i kalendarit, por një kufi, i cili duhet të kalohet me një varg ritesh dhe traditash. Ato fillojnë me ditët e para të muajit..

botuar më 23-01-01 1.05.PD

Tradita e Krishtlindjes e fshatit Pirgovo i këndon një heroi të rënë në betejën e Fushë Kosovës

Festimi i Krishtlindjes është ndër ditët më të rëndësishme dhe më të pritura të vitit. Pas punëve të vështira të korrjes në vjeshtë dhe përgatitjes për dimër, ditët e shkurtra dhe të errëta të dhjetorit duket sikur fillojnë të shkëlqejnë me..

botuar më 22-12-25 7.10.PD

Ditën e Ignat Hyjmbajtësit grupet e kolendarëve fillojnë përgatitjen për Krishtlindjen

Një nga përjetimet e paharrueshme, që krijon Muzeu i vetëm Etnografik në të hapur në Bullgari “Etëra” pranë qytetit Gabrovo është “Shkolla për Kolendarë”. Iniciativa e cila filloi në vitin 2017 është një lloj replikë origjinale e “ Shkollës për..

botuar më 22-12-20 5.45.PD