Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këtë natë në “Pyllin e Kryqit” do të mblidhen besimtarë, me shpresën se do të shërohen

Foto: arkiv

Në vigjilje të ditës së Lartësimit të Kryqit të Nderuar mijëra besimtarë do të mblidhen në krahinën “Pylli i Kryqit” në malin Rodope me shpresën për shërim. Çdo ditë në natën e 13 shtatorit para 14 shtatorit në vendin e shenjtë shërbehet një liturgji e shenjtë dhe vendoset një pjesë e vogël prej Kryqit të Krishtit. Për shkak të besimit se atje para shumë shekujve është varrosur një pjesëz prej vetë Kryqit të Zotit krahina është quajtur Pylli i Kryqit. Të krishterët besojnë se vendi ka fuqi të jashtëzakonshme.

Më shumë nga rubrika

Testet për koronavirus të të gjithë të testuarve në Bullgari janë negative

Dy studentët bullgarë, të cilët në fillim të muajit shkurt qenë të sjellë nga Kina dhe të vendosur në Akademinë Mjekësore Ushtarake kanë dalë nga spitali. Rezultatet   nga testet e bëra për koronavirus janë negative. Gjatë kohës së karantinës..

botuar më 20-02-17 7.01.MD

Bullgaria do integrim në programet kozmike të Bashkimit Evropian

Zëvendës-ministrja e ekonomisë Lilija Ivanova bisedoi me shefin e agjencisë evropiane për sistemet satelitore të navigacionit global Pascal Claudel. Janë shqyrtuar mundësitë për një pjesëmarrje bullgare në programet euro-kozmike - për mbulimin..

botuar më 20-02-17 6.22.MD
Pika kufitare “Ura e Danubit-2”

Arrestuan imigrantë të paligjshëm nga Greqia

Në pikën kufitare “Ura e Danubit-2” tek qyteti Vidin   në të dalë nga Bullgaria janë arrestuar 15 imigrantë të paligjshëm. Ata janë të gjetur në një vend të fshehtë të një kamioni-frigorifer, i cili ka udhëtuar bosh nga Greqia për në Hungari. Të..

botuar më 20-02-17 5.08.MD