Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këtë natë në “Pyllin e Kryqit” do të mblidhen besimtarë, me shpresën se do të shërohen

Foto: arkiv

Në vigjilje të ditës së Lartësimit të Kryqit të Nderuar mijëra besimtarë do të mblidhen në krahinën “Pylli i Kryqit” në malin Rodope me shpresën për shërim. Çdo ditë në natën e 13 shtatorit para 14 shtatorit në vendin e shenjtë shërbehet një liturgji e shenjtë dhe vendoset një pjesë e vogël prej Kryqit të Krishtit. Për shkak të besimit se atje para shumë shekujve është varrosur një pjesëz prej vetë Kryqit të Zotit krahina është quajtur Pylli i Kryqit. Të krishterët besojnë se vendi ka fuqi të jashtëzakonshme.

Më shumë nga rubrika

Me parakalimin “Në rrugën e pavdekshmërisë” përulemi para heroit kombëtar të Bullgarisë Vasill Levski

Më 19 shkurt në Bullgari vazhdojnë përkujtimet në lidhje me vjetorin e 147-të të vdekjes së Apostullit të Lirisë Vasill Levski. Sonte në Sofje organizohet një miting parakalim pjesëmarrësit në të cilin do të kalojnë “rrugën e pavdekshmërisë. Parakalimi do..

botuar më 20-02-19 10.02.PD

Forumi më i madh i bujqësisë në Ballkan hapet në qytetin Pllovdiv

Si teknologjitë e larta ndryshojnë rrugën nga ara deri te trapeza – kjo është tema kryesore e forumit më të madh në Ballkan për biznesin agrar, verëra, ushqime dhe teknikë bujqësore – AGRA, i cili mbahet nga 19 deri më 23 shkurt në qytetin Ploviv.  Në..

botuar më 20-02-19 9.42.PD
Zotërinjtë Radev dhe Putin

Presidentët e Bullgarisë dhe Rusisë zhvilluan një bisedë telefonike

Presidentët e Bullgarisë dhe të Rusisë, zotërinjtë Rumen Radev dhe Vlladimir Putin, në një bisedë telefonike shqyrtuan çështje aktuale lidhura me bashkëpunimin bullgaro-rus. Theksi u vu mbi projektet në energjetikë. Presidenti Radev ripohoi pjesëmarrjen e..

botuar më 20-02-18 6.54.MD