Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këtë natë në “Pyllin e Kryqit” do të mblidhen besimtarë, me shpresën se do të shërohen

Foto: arkiv

Në vigjilje të ditës së Lartësimit të Kryqit të Nderuar mijëra besimtarë do të mblidhen në krahinën “Pylli i Kryqit” në malin Rodope me shpresën për shërim. Çdo ditë në natën e 13 shtatorit para 14 shtatorit në vendin e shenjtë shërbehet një liturgji e shenjtë dhe vendoset një pjesë e vogël prej Kryqit të Krishtit. Për shkak të besimit se atje para shumë shekujve është varrosur një pjesëz prej vetë Kryqit të Zotit krahina është quajtur Pylli i Kryqit. Të krishterët besojnë se vendi ka fuqi të jashtëzakonshme.

Më shumë nga rubrika

182 raste të reja të Covid-19

182 raste të reja të regjistruara të Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, tregon Sistemi Informativ Kombëtar. PCR testet e bëra gjatë 24 orëve të fundit janë 2583. Rastet e ripohuara të Covid-19 në vend që nga fillimi i pandemisë janë 5497. 2366 prej tyre..

botuar më 20-07-04 9.28.PD
Pamje nga Londra

Bullgaria kërkoi sqarim diplomatik nga Britania e Madhe

Ambasada bullgare në Londër i drejtoi një notë qeverisë britanike, ku ngulet këmbë për shpjegim se pse Bullgaria është përjashtuar nga lista e shteteve, për të cilat që nga data 10 korrik hiqet karantina e detyrueshme. Ministrja e Jashtme bullgare..

botuar më 20-07-04 9.20.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 118

Dy here më shumë para për shtegun klinik për koronavirus Kryeministri Bojko Borisov u takua me Shtabin Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19. Në bisedim kanë marrë pjesë ministrat e shëndetësisë, financave dhe të ekonomisë. Ministri i..

botuar më 20-07-03 8.04.MD