Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

Ministri i Transportit Rosen Zheljazkov

Në kushtet e krizës transporti tokësor është pa alternativë

Transporti i mallrave punon maksimalisht, si një strukturë e domosdoshme për zhvillimin e ekonomisë, tha para BNR-së Ministri i Transportit Rosen Zheljazkov. Është e dukshme se transporti tokësor nuk ka alternativë. Transporti i udhëtarëve, sidomos ai..

botuar më 20-04-05 1.11.MD
Gjen. prof. Mutafçijski

Deri tani në Bullgari janë bërë afro 16 000 teste për COVID-19

Nga data 28 janar deri më 5 prill janë bërë 15 899 teste për COVID-19 në laboratorët bullgarë, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë. Pritet që nga data 6 prill të fillojnë punë akoma dy laboratorë të rinj në Sofje dhe kështu numri i përgjithshëm i..

botuar më 20-04-05 12.58.MD
Admirali Emill Eftimov

Kriza nuk do të ndalojë riarmatosjen e ushtrisë

Roli i ushtrisë bullgare në kushtet e jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit është i qartë. Ne duhet të jemi në ndihmë të Ministrisë së Punëve të Brendshme e cila është në linjën e parë. Mund të shkojmë në kufi dhe të ndihmojmë në kufizimin e..

botuar më 20-04-05 12.36.MD