Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

U miratua pozita e Bullgarisë për realizimin e Marrëveshjes së Gjelbër

Qeveria miratoi pozitën e Bullgarisë mbi propozimin e Komisionit Evropian për krijimin e një fondi për realizim të drejtë te Marrëveshja e Gjelbër. Sofja kërkon qëndrim të koordinuar, bashkëpunim të ngushtë dhe hapa vendimtarë nga BE-ja për përballimin e..

botuar më 20-02-27 7.13.MD

Nuk ka statistikë demografike për emigrantët bullgarë

Afro 2 milion janë emigrantët bullgarë në botë sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Jashtme. Ka nevojë për një sistem unik të informacionit i cili të kontrollojë këto procese, mendon sociologia Borjana Dimtirova nga Agjencia “Alfa Risërç”. Në kuadrin..

botuar më 20-02-27 6.31.MD

E vënë nën karantinë ekuipazhin e një anijeje tanker që mbërriti nga Venecie

Ekuipazhi i anijes që mbërriti nga Italia Veriore në portin e naftës të qytetit Burgas u vu nën karantinë. Në bordin e anijes ka afro 25 filipinas. Anija nisi nga Venecie më 21 shkurt dhe mbërriti më 27 shkurt në portin Rosenec. Anija tanker është me flamur..

botuar më 20-02-27 6.16.MD