Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

Zotërinjtë Radev dhe Putin

Presidentët e Bullgarisë dhe Rusisë zhvilluan një bisedë telefonike

Presidentët e Bullgarisë dhe të Rusisë, zotërinjtë Rumen Radev dhe Vlladimir Putin, në një bisedë telefonike shqyrtuan çështje aktuale lidhura me bashkëpunimin bullgaro-rus. Theksi u vu mbi projektet në energjetikë. Presidenti Radev ripohoi pjesëmarrjen e..

botuar më 20-02-18 6.54.MD

9 u bënë shtetet anëtare të BE-së që nuk pranojnë pakon “Mobilitet

Ndaj vendeve të cilët iu kundërvihen pakos Mobilitet – Bullgaria, Lituania, Letonia, Hungaria dhe Rumania, iu bashkuan Qiproja, Malta dhe Estonia. Këtë e njoftoi ministri i transportit Rosen Zheljazkov. Ministrat e transportit të vendeve të lartpërmendura u..

botuar më 20-02-18 6.03.MD
Sergej Narishkin

Rusia mohoi se bëri provë për çlirimin e biznesmenit bullgar Vasill Bozhkov arrestuar në Emiratet e Bashkuara Arabe

Drejtori i Dikasterit Rus të Zbulimit të Jashtëm Sergej Narishkin nuk ka diskutuar me kryeministrin e Emirateve të Bashkuara Arabe Mohamed bin Rashid al Maktum çlirimin e biznesmenit Vasill Bozhkov arrestuar me kërkesë të Bullgarisë. Këtë e tha para..

botuar më 20-02-18 5.37.MD