Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

Ndihmë psikologjike online në gjendjen e jashtëzakonshme

Kryqi i Kuq Bullgar u përgjigjet nevojave të shoqërisë për ofrimin e ndihmës psikologjike në kushtet e gjendjes së jashtëzakonshme dhe përshkallëzimit të stresit. Në faqen e internetit të organizatës /www.redcross.bg/ specialistët do të jenë gati..

botuar më 20-03-29 4.02.MD
Doc. Atanas Mangërov

Vdekshmëria reale nga COVID-19 është më e ulët sesa tregojnë llogaritjet aktuale

Specialisti infeksionist Atanas Mangërov nga Këshiilli mjekësor pranë qeverisë për kundërvënien e krizës me koronavirusin deklaroi para mikrofonit të Radios Kombëtare Bullgare, se “numri real i të infektuarve me COVID-19 është dhjetëra herë më shumë,..

botuar më 20-03-29 3.34.MD

Është pastruar autostrada, e cila çon deri në kufirin me Turqinë

Rajoni pranë kufirit bullgaro-turk, ku para pak kohe kishte radhë të gjatë maunash dhe kamionësh, tashmë është pastruar nga mbetjet e lëna nga shoferët, njoftuan për BNR-në nga udhëheqja e pikës së kontrollit kufitar “Kapitan Andreevo”. Pas..

botuar më 20-03-29 3.11.MD