Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

Kryeministri tha se masat kufizuese në Bullgari japin rezultate

“Situata e tanishme në vend është më e rëndë se sa ishte kriza ekonomike në vitin 2009. Tani ka viktima, ka të sëmurë, pagesat e lidhura me këtë sëmundje dobësojnë sistemin shëndetësor. Edhe ekonomia pëson humbje të mëdha”. Këtë e tha kryeministri Bojko..

botuar më 20-03-31 8.13.MD

COVID -19 në Bullgari: Dita e 24

U hoq masa për mbajtjen e detyrueshme të maskave mbrojtëse Ministri i Shëndetësisë Kirill Ananiev anuloi urdhëresën e vet për mbajtjen e detyrueshme të maskave mbrojtëse në vendet publike të hapura dhe të mbyllura për shkak të mungesës së konsensusit..

botuar më 20-03-31 8.01.MD

Karantina në Bansko u hoq por mbeten masat epidemiologjike

Në orën 19.00 orë lokale u hoq karantina e pushimores Bansko në malin Pirin. Qyteti është i pari në Bullgari i cili përjetoi një karantinë 14 ditore. Në të mbeten në fuqi të gjitha masat epidemiologjike të vlefshme për mbarë vendin. Mbeten edhe pikat e..

botuar më 20-03-31 7.14.MD