Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Borisov dhe Ambasadorja Mustafa kanë diskutuar partneritetin strategjik Bullgari - SHBA

Në takim mes kryeministrit Bojko Borisov dhe Ambasadores së SHBA-së  në Bullgari Hero Mustafa janë diskutuar përpjekjet e të dyja vendeve në luftën kundër koronavirusit të ri dhe nismat e ambasadës së Shteteve të Bashkuara në përkrahje të Bullgarisë..

botuar më 20-04-07 3.29.MD

Banka Bullgare për zhvillim financon masa të reja kundër koronavirusit

Banka Bullgare për Zhvillim krijon programe të reja në përkrahje të biznesit të prekur nga pandemia COVID-19. Iniciativa shton masat qeveritare dhe përfshin sektorë të cilët deri tashti mbeten jashtë ndihmës shtetërore. Resursi financiar orientohet te..

botuar më 20-04-07 1.35.MD

Filloi mbjellja pranverore në Bullgari megjithë koronavirusin

Mbjellja pranverore në rajonin e qytetit Dobriç të Bullgarisë Verilindore filloi me respektimin e të gjitha masave kundër përhapjes së koronavirusit. Filloi mbjellja e lulediellit ndërsa brenda javës do të fillojë edhe mbjellja e misërit. Rajoni përreth..

botuar më 20-04-07 1.22.MD