Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Para ekstradimit të të dyshuarit për vrasjen e gazetares, Gjermania kërkon informacion për gjendjen e burgjeve në Bullgari

Откриване на начално у-ще във Варненския затвор
Foto: Veselina Bozhinova

Autoritetet bullgare duhet t’i përgjigjen anketës së Prokurorisë gjermane për këtë në se burgjet tek ne plotësojnë standardet minimale evropiane. Vetëm atëherë do të shpallet vendimi për ekstradimin e Severin Krasimirovit, i cili është i dyshuari për përdhunimin dhe vrasjen e gazetares Viktoria Marinova. Këtë e kanë deklaruar nga Prokuroria gjermane para gazetës bullgare “24 orë”. Për marrjen e vendimit përfundimtar Gjermania pret nga institucionet bullgare pohim për këtë se burgjet tek ne u përgjigjen kritereve evropiane për madhësinë minimale të qelisë, për kushtet në të etj.

Severin ka dhënë informacion për këtë rast para Gjykatës. Ka rënë dakord për procedurë të lehtësuar për kthimin e tij sa më parë në Bullgari. Kur mblidhen të gjitha dokumentet e domosdoshme ai do të kthehet në vendin tonë brenda 10 ditëve.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 129

Nën 5% prej PCR testeve të bëra gjatë 24 orëve të fundit janë pozitive Nga gjithsej 3341 PCR teste të bëra në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit 159 kanë rezultuar pozitive me Covid-19, ose 4.76%. Kështu numri total i të infektuarve në vend..

botuar më 20-07-14 8.35.MD
zonja Mustava dhe zoti Borisov

Kryeministrit bullgar bisedoi me ambasadorin e ShBA-së në Bullgari

Ambasadorja e ShBA-së në Bullgari Hero Mustafa pas një takimi me kryeministrin Bojko Borisov tha se ajo nuk mund të bëjë thirrje për dorëheqjen e ndonjë zyrtari. Para “Evropës së Lirë” ajo tha, se në Këshillin e Ministrave diskutoi shumë tema, duke..

botuar më 20-07-14 7.51.MD

Ditën e gjashtë vazhdojnë protestat kundër qeverisë dhe prokurorisë

Dita e gjashtë e protestave kundër qeverisë filloi në sheshin para presidencës në Sofje. Kërkesa kryesore e protestuesve është dorëheqja e kryeministrit Bojko Borisov dhe e kryeprokurorit Ivan Geshev. Policia bëri thirrje që protestuesit të shfaqin..

botuar më 20-07-14 7.32.MD