Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov humbi ndeshjen me Nishikori në Brisbane

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov humbi nga japonezi Kej Nishikori ndeshjen e vet nga ¼ finalet e  turneut në Brisbane të Australisë. Japonezi regjistroi një fitore të pastër në dy sete 7-5, 7-5 dhe i siguroi vetes vend për gjysmëfinalet në qytetin australian.

Bullgaria mbetet në vendin e 59-të në ranglistën e FIFA-së

Pas disa ndeshjeve të luajtuara gjatë janarit lista e FIFA-së nuk u ndryshua në mënyrë të konsiderueshme. Gjatë shkurtit Bullgaria mbetet në të njëjtin vend – 59-të, të cilin e zinte vendi ynë gjatë muajit të fundit të vitit të kaluar, me të..

botuar më 20-02-20 1.06.MD

5 medalje për Bullgarinë në Ballkaniadën e atletikës së lehtë në Stamboll

Atletët bullgarë fituan 4 medalje të argjendta dhe1 të bronztë në Ballkaniadën e atletikës së lehtë, e cila u organizua në Stambollin e Turqisë. Me medalje të argjendta u dekoruan Milena Mitkova në kërcim së gjati /6.42 m/, vrapuesi Mitko..

botuar më 20-02-17 12.04.MD
Miglena Selishka

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në..