Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në fshatin Vojvodinovo pas sulmit kundër një ushtaraku

Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se nuk pret përleshje gjatë protestës së shpallur këtë mbrëmje në fshatin e Plovdivit Vojvodinovovo në Bullgarinë Jugore të rrethit të Plovdivit, ku pritet të përfshihen edhe ushtarakët. Tensioni në fshat u rrit pasi më 6 janar dy të rinj nga getoja e romëve rrahën rreshtorin e forcave speciale. Të rinjtë u ndaluan. Më vonë me këmbëngulje të banorëve të fshatit filloi një aksion për rrëzimin e godinave në mëhallën e paligjshme rome. Sipas fjalëve të Krakaçanovit situata në Vojvodino është e qetë, popullsia është e kënaqur për veprimet e organeve të rendit. Protestat organizohen si shenjë solidariteti me ushtarakun e rrahur.

Më shumë nga rubrika

Testet për koronavirus të të gjithë të testuarve në Bullgari janë negative

Dy studentët bullgarë, të cilët në fillim të muajit shkurt qenë të sjellë nga Kina dhe të vendosur në Akademinë Mjekësore Ushtarake kanë dalë nga spitali. Rezultatet   nga testet e bëra për koronavirus janë negative. Gjatë kohës së karantinës..

botuar më 20-02-17 7.01.MD

Bullgaria do integrim në programet kozmike të Bashkimit Evropian

Zëvendës-ministrja e ekonomisë Lilija Ivanova bisedoi me shefin e agjencisë evropiane për sistemet satelitore të navigacionit global Pascal Claudel. Janë shqyrtuar mundësitë për një pjesëmarrje bullgare në programet euro-kozmike - për mbulimin..

botuar më 20-02-17 6.22.MD
Pika kufitare “Ura e Danubit-2”

Arrestuan imigrantë të paligjshëm nga Greqia

Në pikën kufitare “Ura e Danubit-2” tek qyteti Vidin   në të dalë nga Bullgaria janë arrestuar 15 imigrantë të paligjshëm. Ata janë të gjetur në një vend të fshehtë të një kamioni-frigorifer, i cili ka udhëtuar bosh nga Greqia për në Hungari. Të..

botuar më 20-02-17 5.08.MD