Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në fshatin Vojvodinovo pas sulmit kundër një ushtaraku

Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se nuk pret përleshje gjatë protestës së shpallur këtë mbrëmje në fshatin e Plovdivit Vojvodinovovo në Bullgarinë Jugore të rrethit të Plovdivit, ku pritet të përfshihen edhe ushtarakët. Tensioni në fshat u rrit pasi më 6 janar dy të rinj nga getoja e romëve rrahën rreshtorin e forcave speciale. Të rinjtë u ndaluan. Më vonë me këmbëngulje të banorëve të fshatit filloi një aksion për rrëzimin e godinave në mëhallën e paligjshme rome. Sipas fjalëve të Krakaçanovit situata në Vojvodino është e qetë, popullsia është e kënaqur për veprimet e organeve të rendit. Protestat organizohen si shenjë solidariteti me ushtarakun e rrahur.

Më shumë nga rubrika

Zotërinjtë Borisov dhe Anastasiadis

Bullgaria përkrah gazsjellësin EastMed

Partneriteti energjetik në vijën Izrael-Qipro-Greqi është strategjik, tha kryeministri bullgar Bojko Borisov para presidentit të Qipros Nikos Anastasiadis, i cili ndodhet për një vizitë në Bullgari. Sofja përkrah projektin EastMed. Ai ka rëndësi të madhe..

botuar më 20-02-25 5.32.MD

Hakerë sulmojnë sistemin e ri TOL

Prej disa ditësh sistemi elektronik për mbledhjen e taksave rrugore TOL ndodhet nën sulmet e ashpra të hakerëve, njoftoi profesori Oleg Asenov nga Agjencia e Infrastrukturës Rrugore. Kjo ndodh pasi u njoftua se kamerat e sistemit TOL do të ndihmojnë punën e..

botuar më 20-02-25 5.04.MD

Vizita e Presidentit të Qipros në Bullgari

Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev dhe homologu i tij qipriot Nikos Anastisiadis shqyrtuan në Sofje kornizën shumëvjeçare evropiane dhe pozitat e përbashkëta të dy shteteve në mbrojtjen e politikës së kohezionit dhe të politikës bujqësore të BE-së. U..

botuar më 20-02-25 1.36.MD